لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

برلوسکونی: استعفا خواهم داد و در انتخابات فوريه نيز شرکت نخواهم کرد


برلوسکونی: استعفا خواهم داد و در انتخابات فوريه نيز شرکت نخواهم کرد
برلوسکونی: استعفا خواهم داد و در انتخابات فوريه نيز شرکت نخواهم کرد

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا گفت پس از آنکه پارلمان اصلاحات مهم اقتصادی را به منظور تثبیت اقتصاد کشور تصویب کند، استعفا میدهد.

برلوسکونی این تصمیم را به دنبال شکست پارلمانی و مطالبه سرمایه گذاران مبنی بر پرداخت های بالاتر بدهی، اعلام کرد.

قرائت یادداشتی توسط یک مقام از دفتر ریاست جمهوری ایتالیا حاوی پیامی بود که بسیاری از ایتالیایی ها در انتظار آن بودند. در این پیام برلوسکونی موافقت خود را با کناره گیری پس از تصویب طرح ریاضتی بودجه توسط نمایندگان، اعلام کرد.

سیلویو برلوسکونی پس از آن در یک مصاحبه تلویزیونی این بیانیه را تایید کرده و گفت: به نظر من تصویب این اقدام ها اولویت دارد و من پس از رای گیری امروز در دیدار با رییس جمهوری فکر خودم را با او در میان گذاشتم و آن هم اجازه تصویب سریع این لایحه مالی به منظور ایجاد ثبات از جانب اپوزیسیون و ترمیم و اصلاح درخواستی اروپا از ما است. من استعفا می دهم تا راه مشاوره برای سران کشور باز شود.

سرنوشت سیاسی برلوسکونی، سه شنبه پس از شکست حزب حاکم تعیین شد وارزش اوراق قرضه ایتالیا را به حوزه خطرناک ۷ درصد راند.

حتی کناره گیری برلوسکونی نیز بمعنی پایان بحران مالی کشور نیست.

گفته می شود صندوق و وجوه ثبات مالی اروپا برای نجات ایتالیا کم است و با توجه به نوسانات نرخ بهره، سرمایه گذاران نگرانند که ایتالیا هم به مسیر یونان برود، و اينکه تنها تغییر رهبری در ایتالیا به معنی حل بحران نخواهد بود.

ولی جایگزینی برلوسکونی به عنوان گامی در مسیر درست دیده می شود و وقتی پای رسیدگی به بدهی های هنگفت کشور درمیان است، کند کاری برلوسکونی در دو سال گسترش بحران بدهی در سراسر اروپا، عامل مسئول شناخته شده است.

XS
SM
MD
LG