لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۰

برلیناله: جعفر پناهی همچنان داور جشنواره است


پشت صحنه فیلم آفساید که پناهی برای ساخت آن شایسته دریافت خرس طلایی برلیناله شد
پشت صحنه فیلم آفساید که پناهی برای ساخت آن شایسته دریافت خرس طلایی برلیناله شد

دیتر کوسلیک، مدیر جشنواره فیلم برلین در آستانه برگزاری این جشنواره بار دیگر تاکید کرد جعفر پناهی فیلمساز ایرانی همچنان عضو هیات داوران شصت و یکمین برلینانه است.

جعفر پناهی که دو سال پیش به پاس ساخت فیلم «آفساید» برنده خرس طلایی بهترین کارگردانی برلیناله شد، بار دیگر مورد ستایش دیتر کوسلیک مدیر این جشنواره قرار گرفت.

دیتر کوسلیک در این گفت و گو اعلام کرد جعفر پناهی برای شرکت در جشنواره رسما دعوت شده است.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم برلین بار دیگر از مسئولان و مقامات دولت ایران خواستند حق خروج از کشور را برای این فیلمساز جهانی به رسمیت شناسند تا او بتواند در کنار دیگر همکارانش به داوری پیرامون فیلم های راه یافته به بخش رقابتی برلیناله بپردازد.

برگزارکنندگان جشنواره جهانی فیلم برلین پیشنهاد جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاد برای عضویت جمال شورجه به جای جعفر پناهی در هیات داوران شصت و یکمین دوره این جشنواره را بی پاسخ گذاشته و بار دیگر از دولت ایران خواستند به تعهدات بین المللی اش عمل کرده و حق آزادی مسافرت برای پناهی را رعایت کند.

دیتر کوسلیک مدیر برلیناله افزود: ما از هر موقعیتی برای اعتراض به حکم شش سال زندان و بیست سال محرومیت وی از کارهای هنری و اجتماعی اش استفاده خواهیم کرد.

بنا به مصوبات نهاد یونسکو، پاسدار میراث فرهنگی و هنری جهان، دولت های عضو سازمان ملل متحد موظف اند همه امکانات و تسهیلات لازم برای خروج آزادانه فیلمسازان یا گزارشگران سینمایی در جشنواره های فیلم جهان را فراهم آورند.

XS
SM
MD
LG