لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۲

پیشنهاد شمقدری به جشنواره برلین: شورجه بجای پناهی داورشود


پیشنهاد شمقدری به جشنواره برلین: شورجه بجای پناهی داورشود
پیشنهاد شمقدری به جشنواره برلین: شورجه بجای پناهی داورشود

جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی طی نامه ای از برگزارکنندگان برلیناله خواست بجای جعفر پناهی از دیگر سینماگران ایرانی برای حضور در هیئت داوران شصت و یکمین دوره این جشنواره دعوت کنند.

روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت ارشاداسلامی روز شنبه تایید کرد وزارت ارشاد دعوت نامه رسمی جشنواره جهانی فیلم برلین مبنی بر انتخاب جعفر پناهی بعنوان یکی از داوران شصت و یکمین دوره برلیناله را دریافت کرده است.

روابط عمومی معاونت سینمایی وزارت ارشاد در این باره افزوده است: «نامه ی مدیر کل غرب اروپا وزارت امور خارجه که به پیوست آن نامه سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان به همراه تصویر دعوتنامه آقای دیتر کاسلیک مدیر جشنواره فیلم برلین برای شرکت آقای جعفر پناهی به عنوان یکی از اعضاء هیئت داوران جشنواره برای بررسی و اعلام نتیجه به معاونت سینمایی وزارت ارشاد ارسال شد.»

اعلام دریافت دعوتنامه رسمی جشنواره فیلم برلین برای حضور جعفر پناهی فیلمساز برجسته ایرانی بعنوان یکی از اعضای هیئت داوران برلیناله در حالی از سوی وزارت ارشاداسلامی تایید می شود که یک دادگاه بدوی در تهران جعفرپناهی را به شش سال زندان و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور، بیست سال فیلم نساختن و بیست سال ننوشتن محکوم کرده است.

یونسکو: خروج آزادانه فیلم ها و فیلمسازان

بنا به قوانین اجرایی جشنواره های جهانی فیلم در جهان که از سوی نهاد یونسکو تایید و کلیه اعضای این سازمان متعهد به اجرای آن هستند، دولت ها موظف اند همه تسهیلات لازم را برای شرکت دعوت شدگان به جشنواره های فیلم در جهان فراهم آورند. این تسهیلات شامل اجازه خروج نسخه بدون سانسور فیلم دعوت شده و خروج آزادانه و قانونی فیلمسازان، داوران یا گزارشگران برای حضور در جشنواره ها می شود.

شمقدری: شورجه برود

اما جواد شمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاداسلامی در پاسخ به این درخواست اعلام کرد: «با توجه به وضعیت قضائی و احکام صادره در خصوص آقای پناهی در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد و تا دادگاه تجدید نظر نمی‌توان هیچ اظهار نظر قطعی کرد.»

مهمترین بخش پاسخ جوادشمقدری معاونت سینمایی وزارت ارشاداسلامی در آنجاست که افزوده است: «در صورتی که مدیران جشنواره راغب هستند می‌توانند از حضور سینماگران خوب ایرانی همچون کیارستمی، جوزانی، بحرانی، فرهادی، مجیدی، حاتمی‌کیا، طالبی، صدرعاملی، راعی و شورجه به عنوان داور دعوت نمایید.»

به گفته یک کارشناس، آقای جواد شمقدری احتمالاً می داند اعضای هیچ دولتی، حتا دولت میزبان، مثلا دولت آلمان، حق دخالت در تعیین هیئت داوران یک جشنواره فیلم، از جمله جشنواره فیلم برلین، را ندارد، مگر آن که جشنواره فیلم در کشور ایران برگزار شود که در آن صورت وزیر و معاونش این اجازه را به خود می دهند که برای جشنواره فیلم فجر داور تعیین کنند.

فرای این موضوع، در حالی آقای شمقدری کسانی مانند عباس کیارستمی را نیز بعنوان نامزدهای جایگزین پناهی نام می برد که همین چندی پیش این معاون سینمایی اعلام کرده بود فیلم «رونوشت برابر اصل» کیارستمی قابل نمایش در ایران نیست.

همین معاونت سینمایی نیز دو ماه پیش دستور لغو پروانه ساخت فیلم نیمه کاره «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی را به این دلیل صادر کرد که اصغر فرهادی در سخنرانی کوتاهش به هنگام دریافت جایزه بهترین کارگردانی در جشن خانه سینما خواستار بازگشت سینماگران ایرانی از جمله امیرنادری و محسن مخملباف به کشور شده بود.

یک منتقد سینمایی نوشته است: پشتیبانی معاونت سینمایی وزارت ارشاد از حکم یک دادگاه بدوی علیه جعفر پناهی این شائبه را ایجاد کرده که این وزارتخانه نیز در اجرای این حکم ذینفع است.

یک منتقد دیگر به طنز نوشته است: «با این پیشنهاد جالب شمقدری به برلیناله، از این پس بهتر است مدیران جشنواره های جهانی فیلم تعیین فیلم ها و ترکیب هیئت داوران را به این معاونت واگذار کنند.

XS
SM
MD
LG