لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

بتین قبادی برنده جایزه خرس بلورین فیلم کوتاه سال از جشنواره برلین


بتین قبادی برنده جایزه خرس بلورین فیلم کوتاه سال از جشنواره برلین
بتین قبادی برنده جایزه خرس بلورین فیلم کوتاه سال از جشنواره برلین

فیلم کوتاه «از باد بپرسید» بتین قبادی، برادر فیلمساز برجسته ایرانی بهمن قبادی، جایزه خرس بلورین شصتمین جشنواره سینمایی برلین را از آن خود ساخت و این فیلمساز هنگام دریافت این جایزه آن را به مادرش و به تمامی دختران شجاع ایرانی تقدیم کرد.

فیلم کوتاه ۱۳ دقیقه ای «ازباد بپرسید» که پنجمین ساخته بتین قبادی است، ماجراهای سفر چند دانشجوی دختر رشته عکاسی به یک روستا را روایت می کند. فیلم در قالب این داستان به موضوع حجاب زنان درایران می پردازد.

فیلم «ازباد بپرسید» که در بخش کارگردان های جوان «برلیناله» شرکت کرده بود با تصاویری نافذ و اثرگذار بیانگر یکی از بزرگ ترین مشکلات زنان ایرانی است. در ارزیابی هیات داوران درباره این فیلم نوشته شده است: «قبادی در این فیلم کوتاه موفق شده است با کمترین کلمات ما را به سکوتی تفکرانگیز دعوت کند. تصاویر در این فیلم قوی و اثرگذارند. ترکیب صداها بی هیچ جنجال و غوغایی، چهارچوبی شگفت انگیز می آفریند. این فیلم دریچه ای را به سوی جهانی دیگر برای تماشاگر می گشاید که به شدت طبیعی می نماید. این اثر هنری هم در جزئیات و هم در کلیات خود توانسته است ما را متقاعد سازد. ما از گروه سازندگان آن به این صورت سپاسگزاری می کنیم.»

جایزه خرس بلورین بخش نسل جوان که به فیلمسازان بالای چهارده سال داده می شود، روز جمعه ۱۹ فوریه در سینما «بابیلان» در مرکز شهر برلین طی مراسمی باشکوه و با شرکت صدها تن از علاقمندان به هنر سینما به برندگان آن اهدا شد.

بتین قبادی در یک گفتگو با نشریه دویچه وله چاپ آلمان گفته است که فیلم «از باد بپرسید» از طریق یک کمپانی پخش کننده فیلم در برلین به جشنواره ارسال شد بود در نهایت در بخش «نسل نو» پذیرفته شد.

قبادی معتقد است که فیلم او از یک درد مشترک سخن می گوید. چرا که همه زنان ایرانی با روسری سروکار دارند و اتفاقات فیلم اتفاقاتی است که برای همه می افتد. در این فیلم روسری و مانتوی دختران یکدست سیاه است. دختران این فیلم هم با چنین پوششی در یک روستای زرد رنگ به شکل نقطه های سیاهی دیده می شوند. این تصاویر به چشم و ذهن تماشاگر کمک می کند که این مسئله مشترک بین دختران و زنان ایرانی را حس کند.

وی در مورد انتخاب بازیگران فیلم می گوید: در تهران به دنبال بازیگر می ‏گشتیم و یک بازیگر خیلی خوب پذیرفت که در فیلم ما بازی کند، اما ضمن جستجو برای سیاهی لشکر و دخترانی که در کنار دختر اصلی فیلم بازی می کنند، در میان این هنرورها، دختری به نام نرگس را دیدم و گفتم این همان دختری است که دنبال او می‏ گردم.

فیلم کوتاه قبادی تا کنون در ایران به هیچ جشنواره‌ای فرستاده نشده است. او دلیل آن را موضوع فیلم می‌ داند و می گوید که مطرح شدن بحث حجاب و روسری در فیلم موجب شده از این‌ کار صرف نظر کند.

دربخش «فیلم های بلند» فیلم «نوی کلن» به کارگردانی «آگوستینو ایموندی» و «دیتمار راچ» از آلمان نیز توانست جایزه خرس بلورین را در رده بندی فیلم های بلند نسل جوان به دست آورد. این فیلم به مشکلات خانواده های مهاجر در آلمان پرداخته است. فیلم درباره یک خانواده لبنانی ساکن محله «نوی کلن» است که دختر و پسر آن ها از طریق تشکیل یک گروه رقص و آواز خیابانی شهرتی به هم زده اند اما وضعیت اقامت اعضای خانواده هنوز نامعلوم است.

در بخش فیلم های کوتاه نیز، هیات داوران بین المللی جشنواره برلین فیلم «حادثه جلوی بانک» را به عنوان بهترین فیلم کوتاه سال انتخاب کردند و جایزه اول این رده بندی را به کارگردان سوئدی این فیلم «روبن اوستلوند» اهدا کردند. این فیلم طنزآلود ماجرای واقعی سرقت نافرجام از یک بانک را به تصویر کشیده است ودر طول دوازده دقیقه ای فیلم بیش از ۹۶ نفر در این ماجرا درگیر می شوند.

جایزه خرس نقره ای برلیناله ۲۰۱۰ در بخش فیلم های کوتاه به فیلم اسرائیلی «هبوط» اهدا شد. این فیلم به کارگردانی «شایی میدزینسکی» درباره خانواده ای است که برای پسر از دست رفته خود به دنبال یافتن سنگ قبری هستند. این جستجو خانواده را به سفری می برد که در آن احساسات نهفته و خاطرات گذشته یک بار دیگر مرور می شود.

حنا مخملباف، کارگردان جوان ایرانی و دختر محسن مخملباف نیز یکی از اعضای هیات داوران بخش فیلم های کودک و نوجوان جشنواره برلین بود.

شصتمین جشنواره سینمایی برلین به عنوان سومین رویداد سینمایی قاره اروپا شنبه شب (۲۰فوریه) با اعطای جایزه خرس طلائی و خرس نقره ای به آثار برتر به کار خود پایان خواهد داد.

XS
SM
MD
LG