لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

پنجاهمین سالگرد بنای دیوار برلین


پنجاهمین سالگرد بنای دیوار برلین
پنجاهمین سالگرد بنای دیوار برلین

آلمانی ها روز شنبه در مراسم پنجاهمین سالگرد ساخت دیوار برلین به عنوان نماد جنگ سرد شرکت کردند.

صدها نفر به یاد کسانی که برای فرار از این دیوار، جان سپردند یک دقیقه سکوت کردند. شهردار برلین در این مراسم گفت: ساختن دیوار در ۵۰ سال پیش باید یادآور حفظ آزادی و دمکراسی باشد. رییس جمهوری و صدراعظم آلمان نیز در این مراسم حضور داشتند.

پس از شکست آلمان نازی در سال ۱۹۴۵، متفقین پیروز جنگ جهانی دوم آلمان را به چهار منطقه اشغالی تقسیم کردند. بخش های آمریکا، فرانسه و بریتانیا آلمان غربی شد، در حالی که بخش اتحاد شوروی آلمان شرقی کمونیست نام گرفت.

روز ۱۳ اوت ۱۹۶۱، مقامات آلمان شرقی دستور دادند تمام گذرگاه ها از برلین شرقی به برلین غربی با سیم های خاردار مسدود شود و بعدا با سیمان آنها را بستند. دیوار برلین خیابان ها و محله ها را از هم جدا ساخت و موجب از هم گسیختن خانواده ها و دوستی ها شد. مقصود از بنای دیوار این بود که از فرار ساکنان شرق به غرب جلوگیری شود. دیوار ۱۶۱ کیلومتری بعدا ۴۵ هزار بلوک سیمانی و ده ها برج مراقبت را شامل شد.

مورخین می گویند ۱۲۵ نفر در تلاش برای عبور از دیوار برلین شرقی جان سپردند، اما برخی از کارشناسان این رقم را بسیار بالاتر می دانند. به مرزبانان آلمان شرقی دستور داده شده بود به سوی هرکسی که هنگام فرار دیده شود تیراندازی کنند.

در ژوئن ۱۹۸۷، رونالد ریگان رییس جمهوری آمریکا در برلین از میخاییل گورباچف رهبر وقت اتحاد شوروی خواست تا دیوار را خراب کند. در نوامبر ۱۹۸۹، ساکنان آلمان شرقی دیوار و دولت کمونیست را به زیر آوردند. بخش های شرقی و غربی آلمان در ۳ اکتبر ۱۹۹۰ دوباره متحد شدند.

XS
SM
MD
LG