لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

نمایش فیلمی از جعفر پناهی در سومین روز جشنواره برلین


نمایش فیلمی از جعفر پناهی در سومین روز جشنواره برلین
نمایش فیلمی از جعفر پناهی در سومین روز جشنواره برلین

سومین روز جشنواره جهانی فیلم برلین (برلیناله) با نمایش فیلم «به آلمان خوش آمدید» ساخته یاسمین صمدرلی فیلمساز ترک تبار زاده آلمان و فیلم کوتاه: «فرش ایرانی» ساخته جعفر پناهی و «برزخ» ساخته «مانتاس خدارویوش» ادامه یافت.

مدیران جشنواره برلین اعلام کردند به احترام جعفر پناهی فیلمساز برجسته ایرانی و عضو هیات داوران این دوره از جشنواره که از سوی حکومت ایران ممنوع الخروج شده و در اعتراض به احکام صادره علیه این فیلمساز مخالف دولت ایران، صندلی او را در هیات داوران خالی نگه داشته اند.

ایرابلا روسلینی فیلمساز ایتالیایی و رییس هیات داوران شصت و یکمین دوره جشنواره برلین با ابراز امیدواری پیوستن جعفر پناهی به هیات داوران افزود: داوران جشنواره پشتیبان استوار همه تلاش ها برای آزادی جعفر پناهی اند.

دیتر کوسلیک، مدیر برلیناله در این باره افزود در اعتراض به نقض حقوق شهروندی یک فیلمساز مخالف دولت جشنواره جهانی فیلم برلین همراه با جشنواره های کن و ونیز جایزه ویژه ای را به جعفر پناهی اهدا خواهند کرد.

مدیر جشنواره همچنین از پشتیبانی بزرگان هالیوود از جمله استیون اسپیلبرگ و مارتین اسکورسیزی از لغو احکام صادره علیه پناهی سپاسگزاری کرد.

مدیر جشنواره جهانی فیلم برلین با اشاره به صندلی خالی پناهی در جشنواره افزود: او گرچه غایب است؛ اما حضور سنگینی در اینجا دارد.

یک منتقد سینمایی حاضر در جشنواره برلین در اعتراض به احکام یک دادگاه بدوی علیه جعفر پناهی نوشته است: «جمهوری اسلامی با محکومیت این فیلمساز برجسته به جشنواره های جهان پیام داده که ما برای سینما و هنر مستقل جایگاهی قائل نیستیم و هنری که در ستایش حکومت نباشد، مُهر ممنوعه می زنیم.»

XS
SM
MD
LG