لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

دلایل «بودا» برای وقوع زمین لرزه چه بود؟


بوداییان نپال، که زمین لرزه شدید اخیر ضربات ویران کننده ای بر آن وارد آورد، روز دوشنبه در میان ویرانه ها سالگرد تولد، بیداری و مرگ بودا را برگزار کردند.

به نوشته وال استریت جورنال، آنها از زیارتگاه ها و صومعه ها دیدن کردند، و برای کشور، که بخش هایی از آن در زمین لرزه ویران شد، دعا کردند.

از جمله در لومبینی، در جنوب غربی کاتماندو، که زادگاه بودا تلقی می شود، و برخلاف بسیاری دیگر از ماندگارهای تاریخی مهم، آسیب ندید.

در هند نیز بوداییان در آیین های مشابه حضور یافتند. گفته می شود بودا در آنجا، در بوداگایا، در بیهار، زاده شد. نارندرا مودی نخست وزیر هند برای قربانیان زمین لرزه دعا کرد.

میزبانی مراسم را که در آن مودی و اعضای پارلمان و نیز راهبان و راهبه های بودایی هند حضور داشتند،کنفدراسیون بین المللی بودایی ها عهده دار بود.

مودی در صفحه توییتر خود گفت « امروز روز ویژه ای است، ولی احساس ناراحتی می کنیم، زیرا کشوری که همه ما آن را دوست داریم، با مشکل روبرو است.»

بر اساس برخی از روایات، پیش از مرگ بودا زمین لرزه ای روی داد. گفته می شود آناندا، یکی از مریدان بودا از او پرسید « علت زلزله چیست؟ »

بودا جواب داد هشت دلیل وجود دارد. از جمله، وقتی یک مرتاض فکرش را متمرکز می سازد، و وقتی باد آب ها را حرکت می دهد که در مقابل زمین را به حرکت در می آورد. و، بعد، «کسی که قصد دارد از نظر فکری بیدار شود، و با آگاهی کامل رحم مادرش را ترک می کند، آنگاه زمین ناراحت می شود، و می لرزد.»

XS
SM
MD
LG