لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

وضع حکومت در پاکستان در چهارمين سالروز ترور بی نظير بوتو


وضع حکومت در پاکستان در چهارمين سالروز ترور بی نظير بوتو
وضع حکومت در پاکستان در چهارمين سالروز ترور بی نظير بوتو

آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، روز دوشنبه چهارمين سالگرد ترور همسر خود، بی نظير بوتو، را گرامی داشت. بی نظير بوتو، رهبر پيشين حزب مردم پاکستان و نخست وزير فقيد پاکستان، در روز ۲۷ دسامبر ۲۰۰۷ پس از يک سخنرانی سياسی در شهر راولپندی پاکستان، در يک عمليات تروريستی به قتل رسيد.

آصف علی زرداری روز دوشنبه در چهارمين سالروز ترور همسر خود در کنار مزار و در محل زادگاه او، قريه خدابخش، ياد او را گرامی داشت.

آصف علی زرداری در سال ۲۰۰۸، يک سال پس از ترور همسر خود، با وجوديکه به عنوان نوعی احساس همدردی از طرف مردم پاکستان به عنوان رييس جمهوری کشور برگزيده شد، اما هرگز نه قادر به ايجاد ارتباطی به سان نوع ارتباط همسر خود با مردم پاکستان بوده و نه هرگز توانسته تصويری از يک حکومت مقتدر در صحنه جهانی به دست دهد.

بی نظير بوتو، نخستين فرزند ذوالفقار علی بوتو، نخست وزير فقيد پاکستان، در سال ۱۹۵۳ در شهر کراچی به دنيا آمد. در سال ۱۹۸۸ در ۳۵ سالگی، به عنوان نخستين زن در تاريخ کشور عمدتاً مسلمان پاکستان، به مقام نخست وزيری دست يافت.

در ديدگاه خانم بوتو، مفهوم دموکراسی غربی با مفاهيم شخصی در هم آميخته بود. اعتقاد داشت تنها او قادر به برقراری چنين دموکراسی خاص است. بی نظير بوتو به جايگاه سياسی خود در بين اقشار متوسط و کم درآمد پاکستان، واقف بود.

وی در دوران نخست وزيری اش، مسئله گرسنگی و پوشش خدمات درمانی را در رأس الويتهای خود قرار داد. مناطق روستايی پاکستان در دوران نخست وزيری او صاحب برق شدند و به مدد خدمات او در سراسر پاکستان مدارس و نهادهای آموزشی زيادی احداث شد.

با وجود اينها اتهامات مربوط به فساد مالی به تدريج از اعتبار سياسی او کاست و پايه های دولت او را متزلزل ساخت. تا آنجا که در سال ۱۹۹۰ از قدرت برکنار شد.

دفتر رياست جمهوری پاکستان روز دوشنبه با انتشار بيانيه ای اعلام کرد، بهترين راه تقدير و تجليل از بی نظير بوتو، حفظ دموکراسی، حمايت از نهادهای دموکراتيک در کشور و مبارزه با هر نيروی مخالف دموکراسی است.

XS
SM
MD
LG