لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۴۱

مراسم يادبود بی نظير بوتو در قريه خدا بخش پاکستان برگزار شد


مراسم يادبود بی نظير بوتو در قريه خدا بخش پاکستان برگزار شد

آصف علی زرداری، همسر بی نظير بوتو، و رئيس جمهوری فعلی پاکستان، و نيز فرزندان آنها، بيلوال، بخت آور و آصفه در مراسم يادبود همسر و مادر خويش در قريه خدا بخش، زادگاه و مزار او حضور يافتند

در نخستين ساعات سپيده دم يکشنبه تعدادی از اهالی شهر راولپندی پاکستان به ياد نخست وزير فقيد خود در کنار محل يادبود او گرد آمدند.

در آن ميان مردی با صدای بلند گريه می کرد و سايرين در کنار عکس بزرگ او شاخه های گل گذاشتند.

ساعاتی بعد، آصف علی زرداری، همسر بی نظير بوتو، و رئيس جمهوری فعلی پاکستان، و نيز فرزندان آنها، بيلوال، بخت آور و آصفه در مراسم يادبود همسر و مادر خويش در قريه خدا بخش، زادگاه و مزار او حضور يافتند.

يوسف رضا گيلانی، نخست وزير پاکستان نيز با نثار حلقه گل، ياد اولين نخست وزير زن در جهان اسلام را گرامی داشت.

بی نظير بوتو در قريه خدابخش در کنار پدر خويش، ذوالفقار علی بوتو، نخست وزير پيشين و پايه گذار حزب مردم پاکستان آرميده است.

يوسف رضا گيلانی در اين مراسم گفت: به اعتقاد من، بی نظير بوتو و ذوالفقار علی بوتو، مظهر وحدت و يگانگی بودند. آنها رهبر چهار استان، کشمير و کل جهان بودند.

ذوالفقار علی بوتو، در دوران نخست وزيری خود، ساختار دموکراسی پارلمانتاريستی را برای پاکستان به ارمغان آورد، و بر سياستهايی پای فشرد که شايد بتوان آنها را به نگرش سوسياليست اسلامی نسبت داد.

وی در انتخابات سال ۱۹۷۷ پاکستان بطرز فاتحانه ای پيروز شد، اما شايعات و اتهامات مربوط به تقلبی بودن پيروزی او، کشور را در سراشيب يک نا آرامی داخلی قرار داد، چنانچه، ژنرال ضياء الحق در اين بازار آشفته با يک کودتای نظامی بر رأس قدرت پاکستان قرار گرفت، فرمان بازداشت ذولفقار علی بوتو را صادر کرد، و دو سال بعد وی را به دست جوخه های اعدام سپرد.

اما در اين ميان، دختر او، بی نظير بوتو، راه پدر را در پيش گرفت، دو بار به مقام نخست وزيری پاکستان رسيد و سرانجام در سال ۲۰۰۷ در يک توطئه ترور، جان خود را از دست داد.

XS
SM
MD
LG