لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۹

بن برادلی افشاگر رسوایی واترگیت درگذشت


بن برادلی در حال دریافت مدال آزادی توسط پرزیدنت اوباما در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۳
بن برادلی در حال دریافت مدال آزادی توسط پرزیدنت اوباما در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۳

بنجامین برادلی که از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۹۱ سردبیر اجرایی روزنامه واشنگتن پست بود، توانست این روزنامه را به یکی از مهم ترین پایگاه های آگاهی رسانی مردم آمریکا ارتقا دهد. افشاگری رسوایی «واتر گیت» نقطه عطف کسب اعتبار واشنگتن پست در افکار عمومی آمریکا بود. افشاگریی که برای نخستین بار منجر به کناره گیرییک رئیس جمهوری آمریکا شد. بن برادلی با یادآوری تلاش یکی از ماموران پیشین اف بی آی برای تماس با واشنگتن پست، می گوید:

«خبررسانی مردم به روزنامه نگاران یک دلیل دارد. این بستگی به روزنامه نگاران دارد که توانا به درک آن به بهترین نحو باشند و من فکر می کنم که ما مارک فلت را می فهمیدیم. او از آنچه درون کاخ سفید رخ می داد و آنچه پنهان می ماند نگران شده بود. پس تصمیم به علنی کردن این رویدادها گرفت.»

«مارک فلت» مامور پیشین اف بی آی که در گزارش های افشای واترگیت با نام مستعار «دیپ تروت» معرفی می شد برای نخستین بار اسناد شنود علیه کمپین انتخاباتی دمکراتها در هتل واترگیت را به «باب وود وارد» و «کارل برانشتین» دو گزارشگر روزنامه واشنگتن پست رساند و بن برادلی در مقام سردبیر اجرایی روزنامه با تصمیم سرنوشت سازش با انتشار این گزارش ها موافقت کرد. تصمیمی که سرانجام در سال ۱۹۷۴ منجر به کناره گیری ریچارد نیکسون از مقام ریاست جمهوری آمریکا شد.

دو سال بعد آلن پاکولا فیلم «همه مردان رئیس جمهور» را به سرمایه برادران وارنر در هالیوود ساخت که با استقبال بی نظیری از سوی افکار عمومی جهان روبرو شد.

تلاش های بن برادلی برای انتشار گزارش های مستند سیاسی در روزنامه واشنگتن پست او را شایسته دریافت جایزه پولیتزر در حوزه روزنامه نگاری کرد و در سال ۲۰۱۳ باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده نشان مدال آزادی را به وی اهدا کرد. پرزیدنت اوباما در ستایش برادلی گفت: «او واشنگتن پست را به یکی از بهترین ها در جهان تبدیل کرد.»

XS
SM
MD
LG