لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

بن علی : فرار نکردم، !


بن علی : فرار نکردم، !
بن علی : فرار نکردم، !

زین العابدین بن علی، رییس جمهوری برکنار شده تونس با رد اتهام های دادگاه تونسی گفته است، او از کشور نگریخته؛ بلکه به پیشنهاد رییس دستگاه امنیتی و برای رهایی از یک سوءقصد طراحی شده خاک تونس را ترک کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس رییس جمهوری برکنار شده تونس با انتشار بیانیه ای در بیروت همچنین گفته است قصد داشته پس از پیاده کردن خانواده اش در عربستان با همان هواپیما به کشورش بازگردد؛ اما خلبان هواپیما از دستور او سرپیچی کرد.

یک دادگاه تونسی روز دوشنبه زین العابدین بن علی و همسرش لیلا طرابلسی را به اتهام اختلاس و دیگر اتهام ها به ۳۵ سال زندان محکوم کرد. این حکم پس از آن اعلام شد که ۲۷ میلیون دلار آمریکا در یکی از کاخ های ریاست جمهوری تونس کشف شد.

دادگاه رسیدگی به اتهام های بن علی و همسرش بدون حضور متهمان پس از ۶ ساعت دادرسی در روز نخست به کار خود خاتمه داده و حکم وی و همسرش را صادر کرد.اما روند دادرسی با برخی انتقادها از جمله شتاب در بازرسی و صدور حکم روبرو شده است.

یک سازمان حقوق بشر فرانسوی مقیم تونس این دادرسی را مایوس کننده خواند و خواستار برگزاری یک دادگاه عادلانه و واقعی برای رسیدگی به اتهام های بن علی و همسرش شد.

«اکرم آزوری» وکیل بن علی نیز که در بیروت مستقر است، حکم صادره علیه موکلش را رد کرده و آن را یک شوخی خوانده است.

XS
SM
MD
LG