لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

نخست‌وزیر بلژیک از سمت خود کنار رفت؛ اختلاف درباره پیمان مهاجرتی


یکی از دلایل اختلاف میان دولت میشل و احزاب ملی‌گرای بلژیک، به اختلاف آن‌ها بر سر پیمان مهاجرتی سازمان ملل باز می‌گردد.
یکی از دلایل اختلاف میان دولت میشل و احزاب ملی‌گرای بلژیک، به اختلاف آن‌ها بر سر پیمان مهاجرتی سازمان ملل باز می‌گردد.

«شارل میشل» نخست وزیر بلژیک، پس از خروج احزاب ملی‌گرا از کابینه، اعلام کرد که استعفای خود از سمت نخست‌وزیری را به پادشاه بلژیک ارائه می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس شارل میشل شب گذشته در جمع نمایندگان پارلمان بلژیک خبر از تصمیم خود برای استعفا از این مقام کرد. کاخ سلطنتی بلژیک شب گذشته اعلام کرد که هنوز تصمیمی درباره پذیرش استعفای نخست‌وزیر اتخاذ نشده است.

میشل در حالی از سمت خود استعفا می‌کند که نزدیک به دو هفته پیش احزاب ملی‌گرای فلاندر از کابینه او خارج شده بودند. پیش از این برخی احزاب چپ هم او را تهدید به استیضاح کرده بودند.

یکی از دلایل اختلاف میان دولت میشل و احزاب ملی‌گرای بلژیک، به اختلاف آن‌ها بر سر پیمان مهاجرتی سازمان ملل باز می‌گردد. هفته گذشته ۱۶۴ کشور به طور رسمی این پیمان را امضا کردند.

با این حال ملی‌گرایان بلژیک - که چند وزیر در کابینه داشتند - ضمن اعلام مخالفت با این پیمان، تظاهراتی در بروکسل ترتیب دادند. این تظاهرات که از سوی گروه‌های دست راستی ترتیب داده شده بود، در نهایت به خشونت کشیده شد.

این پیمان مهاجرتی الزام‌آور نیست و بر حق حاکمیت ملی کشورها برای تعیین سیاست‌ها در این زمینه تاکید دارد، در عین حال که «مهاجرت قانونی» را به رسمیت می‌شناسد.

مخالفان این پیمان اما معتقدند که تصویب آن‌ باعث خواهد شد نرخ مهاجرت به اروپا بیش از پیش شود.

خروج احزاب راست‌گرا از دولت ائتلافی بلژیک باعث شده بود که این دولت اکثریت پارلمانی خود را از دست بدهد. وزرای کشور، دارایی، دفاع و مهاجرت بلژیک از حزب دست راستی «اتحاد جدید فلاندر» بودند که یک‌شنبه هفته گذشته از سمت خود کنار رفتند.

استعفای شارل میشل در حالی رخ داده است که تنها پنج ماه تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی بلژیک باقی مانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG