لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

اعتراض موزه های بلژیک به سانسور آثار هنری برهنه توسط فیس بوک


اعتراض موزه های بلژیک به سانسور آثار هنری برهنه توسط فیس بوک
اعتراض موزه های بلژیک به سانسور آثار هنری برهنه توسط فیس بوک

تعدادی از موزه های بلژیک در نامه ای به فیس بوک، خواستار پایان دادن به سانسور آثار هنرمندانی چون «پیتر پل روبنس» نقاش مشهور سبک باروک شدند.

در این نامه گفته شده «روبنس» در سال ۱۶۴۰ از دنیا رفته ولی اگر زنده بود هواداران زیادی در فیس بوک داشت و این شبکه اجتماعی باید راهی پیدا کند تا «بنیاد گردشگری فلامان» بتواند آثار این هنرمند برجسته را در دسترس علاقه مندان به هنر در سراسر دنیا قرار دهد.

«بنیاد گردشگری فلامان» قصد دارد تا سال ۲۰۲۰، سه میلیون گردشگر جذب کند.

این بنیاد با انتشار ویدئویی جالب، پیام خود را به فیس بوک منتقل کرده است.

در این ویدئو می بینیم که مأموران موزه، جلوی دیدارکننده هایی که در شبکه های اجتماعی حساب کاربری دارند را می گیرند و آنها را از دیدن گنجینه های هنری بلژیک محروم می کنند.

قوانین سختگیرانه فیس بوک برای نشان دادن تصاویر برهنه، به «بنیاد گردشگری فلامان» اجازه نمی دهد نقاشی های هنرمندانی چون «روبنس» را تبلیغ کند.

به عنوان مثال، نقاشی «فرود از صلیب» پیتر روبنس که عیسی مسیح را برهنه نشان می دهد از جمله تصاویری بود که این بنیاد بر روی فیس بوک گذاشت و فیس بوک به دلیل برهنگی آن را حذف کرد.

در پایان این نامه ، خطاب به «مارک زوکربرگ» مدیرعامل فیس بوک گفته شده است که اگر این قوانین را اصطلاح بکند او را به آبجوی بلژیکی دعوت می کنند.

«بنیاد گردشگری فلامان» می گوید فیس بوک در شرح دلیل حذف این تصاویر آنها را «بی شرمانه» می خواند.

فیس بوک در انتشار آثار هنری برهنه قوانین آسان تری دارد ولی وقتی این آثار، تبلیغ می شوند از انتشار آنها جلوگیری می کند.

در ماه مارس، فیس بوک بابت سانسور یکی از نقاشی های مشهور «اوژن دولاکروا»، از مهمترین نقاشان رمانتیسیسم فرانسه عذرخواهی کرد. از این تصویر برای تبلیغ یک بازی استفاده شده بود.

XS
SM
MD
LG