لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

دولت بلژیک سقوط کرد


دولت بلژیک پس از شکست مذاکرت برای حل اختلاف دیرینه بین سیاستمداران هلندی و فرانسوی زبان بر سر یک حوزه رای گیری دو زبانی سقوط کرد.

مذاکرات زمانی شکست خورد که حزب لیبرال فنلاندی تبارهای بلژیک، «اوپن وی ال دی»، بامداد پنجشنبه از دولت ائتلافی خارج شد و گفت اعتماد خود را به توانایی دولت در حل اختلاف از دست داده است.

چند ساعت بعد وضع، در حالی که آلبرت، پادشاه بلژیک، تصمیم در مورد قبول استعفای نخست وزیر را به تاخیر انداخت، همچنان نامعلوم بود. او هشدار داد بحران، نقش بلژیک در اروپا را تنها دو ماه پیش از آن که قرار است ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده بگیرد به طور جدی تهدید خواهد کرد.

بلژیک سال ها با شکاف و اختلاف هایی بین شمال هلندی زبان ثروتمند تر و جنوب فقیرتر فرانسوی زبان، در کشمکش بوده است.

اقدام حزب در همان روزی صورت گرفت که انتظار می رفت قانون گزاران بلژیکی بحث درباره لایحه ممنوع ساختن حجاب اسلامی در مکان های عمومی را آغاز کنند.

در پی تصویب پیش نویس لایحه در ماه مارس، مجلس نمایندگان بلژیک قرار بود آن را به بحث بگذارد. روشن نیست که آیا تصمیم روز پنحشنبه حزب بر اقدامی درباره این لایحه اثر خواهد گذاشت یا نه.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه لایحه مشابهی را ارائه داد.

پوشیدن حجاب کامل اسلامی به مقوله ای بسیار بحث انگیز در اروپا تبدیل شده است. بلژیک حمایت برخی از قانون گزاران مسلمان و گروه های طرفدار حقوق زنان را به دست آورده است، اما یک کارشناس مهاجرت به صدای آمریکا گفت بسیاری از مسلمانان بلژیکی در مخالفت با ممنوع ساختن حجاب متحد هستند.

XS
SM
MD
LG