لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

صدور حکم ۸ سال زندان برای یک خبرنگار در بلاروس


رومان پروتاسویچ، خبرنگار ۲۷ سال بلاروسی، در نشست دادگاه مینسک
رومان پروتاسویچ، خبرنگار ۲۷ سال بلاروسی، در نشست دادگاه مینسک

رومان پروتاسویچ، روزنامه‌نگار بلاروس، روز چهارشنبه سیردهم اردیبهشت، به اتهام توطئه‌چینی علیه دولت به ۸ سال زندان محکوم شد.

آقای پروتاسویچ، در ماه مه سال ۲۰۲۱ میلادی در پی فرود اجباری یک هواپیمای شرکت هوایی ایرلندی «رایان ایر» در شهر مینسک، پایتخت بلاروس، بازداشت شده بود.

هواپیمای حامل او از یونان رهسپار لیتوانی بود ولی مسئولان کنترل ترافیک هوایی بلاروس به بهانه دروغ وجود یک بمب در هواپیما، مسیر آن را تغییر دادند و آن را در مینسک فرود آوردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی «بلتا»، این روزنامه‌نگار ۲۷ ساله، با اتهامات گوناگون، از جمله سازماندهی گروه‌های اخلال‌گر و تشویق اقدامات تروریستی و توهین به الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس مواجه شده است.

آقای پروتاسویچ که برای شبکه خبری «نکستا» کار می‌کرد، گزارش‌هایی از اعتراضات علیه آقای لوکاشنکو در سال ۲۰۲۰ میلادی تهیه کرده بود.

بنیانگذار این شبکه خبری و نیز یک ویراستار سابق آن، در یک دادگاه غیابی در بلاروس، به ترتیب به ۲۰ سال و ۱۹ سال حبس محکوم شده‌اند. علاوه بر این، دولت بلاروس، شبکه «نکستا» را یک «سازمان تروریستی» نامیده است.

در این حال، سویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر تبعیدی اپوزیسیون بلاروس، محاکمه این خبرنگار را «جعلی» خواند و گفت آقای پروتاسویچ از زمان ربوده شدن، گروگان رژیم بلاروس بوده است.

XS
SM
MD
LG