لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

حمله پليس بلاروس به تظاهرات آرام مردم


نيروهای مخالف دولت بلاروس می گويند، روز دوشنبه تظاهرات آرام مردم در شهر مينسک که تنها با روشن کردن شمع همراه بود، توسط پليس بر هم زده شد و بيش از ۳۰ نفر از معترضان، دستگير شدند. اين تظاهرات به مناسبت سالروز اعتراضات به نتيجه انتخابات رياست جمهوری سال گذشته، برگزار شد.

روز دوشنبه حرکت آرام دهها نفر از کسانيکه به مناسبت سالروز اعتراضات سال پيش، در بخشهای مختلف محله استقلال در شهر مينسک شمع روشن کرده بودند، با حمله نيروهای انتظامی در هم شکست.

اين تظاهرات در سالروز انتخاب چندين باره الکساندر لوکاشنکو و چهارمين دور رياست جمهوری او، صورت گرفت. انتخاباتی که هزاران نفر را به خيابانها ريخت و بنای اعتراضاتی را گذاشت که در ده سال گذشته در اين کشور، سابقه نداشته است.

۷ نفر از مجموع ۹ نفری که در انتخابات رياست جمهوری سال ۲۰۱۰ با لوکاشنکو رقابت می کردند به زندان افتادند و دو نفر از آنها هنوز در زندان هستند.

مردم روز دوشنبه با حمل شمعهای روشن و تصوير رقبای لوکاشنکو در انتخابات سال گذشته، و ساير دگرانديشان سياسی ای که به جرم سازماندهی اعتراضات به نتيجه انتخابات به چند سال زندان محکوم شده اند، دست به تظاهرات آرام زدند. اپوزيسيون از مردم خواسته بود، روز دوشنبه برای برگزاری يک تظاهرات آرام به خيابانهای مرکزی شهر مينسک بروند و رأس ساعت ۷ بعد از ظهر به نشانه اعتراض به رياست جمهوری لوکاشنکو، چراغها را خاموش کنند.

گروهی از معترضان در مقابل کليسای کاتوليک مينسک به زبان روسی و بلاروسی شعار می دادند: سانيکوف رييس جمهوری ماست، زنده باد بلاروس، و آزاد باد بلاروس.

گفته می شود مأموران انتظامی با لباس شخصی به معترضان حمله ور شدند و ۳۱ نفر را دستگير کردند.

ايالات متحده و اتحاديه اروپا سال گذشته در واکنش به سرکوب اعتراضات در بلاروس، عليه اين جمهوری پيشين شوروی تحريمهای اقتصادی اعمال کردند و مقامهای بلند پايه دولت را مشمول ممنوعيتهای مسافرتی، قرار دادند.

او اس سی ئی، عمده ترين مرجع ناظر بر حقوق و امنيت اتحاديه اروپا، در ماه ژوئن گذشته با انتشار يک گزارش اعلام کرد دولت بلاروس با ارعاب، ايجاد مزاحمت، شکنجه، ارتشاء و تهديد، ملت خود را ساکت نگاه داشته است.

XS
SM
MD
LG