لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

تظاهرات خاموش معترضان در بلاروس


تظاهرات خاموش معترضان در بلاروس
تظاهرات خاموش معترضان در بلاروس

پليس بلاروس روز چهارشنبه معترضان به دولت آن کشور را که در پايتخت دست به تظاهرات زده بودند بازداشت کرد. در همين حال شهروندان کيف پايتخت اوکرايين نيز در حمايت از تظاهر کنندگان بلاروس به تظاهرات پرداختند.

مينسک پايتخت بلاروس روز چهارشنبه صحنه تظاهرات عليه دولت و فشار اقتصادی در آن کشور بود.

تظاهرات خاموشی که هر هفته برگزار و طبق دستورالعمل منتشر شده بر روی پايگاه های اينترنتی بدون شعار و فقط با دست زدن انجام می شود.

پليس بلاروس بيش از بيست نفر را بازداشت کرد در حالی که برخی با لباس های شخصی در متفرق کردن تظاهر کنندگان به پليس کمک می کردند.

هدف اصلی اين تظاهرات الکساندر لوکاشنکو است که ۱۶ سال است با ديکتاتوری بر بلاروس حکم رانی می کند و موجب تحريم های اقتصادی بر آن کشور شده است. آقای لوکاشنکو ماه گذشته گفت هرگونه تظاهراتی عليه مشی دولت خود را به شدت سرکوب خواهد کرد اما کم ارزش شدن پول بلاروس (روبل) و افزايش تورم اقتصادی بر شجاعت تظاهر کنندگان و در نتيجه نا آرامی ها افزوده است.

در همين حال گروهی از دانشجويان اوکرايينی در حمايت از شهروندان بلاروس روز چهارشنبه در مقابل سفارت بلاروس در کيف پايتخت اوکرايين دست به تظاهرات زدند.

يکی از تظاهر کنندگان می گويد: «شرايط ما هم مثل آن هاست. در بلاروس آن ها را در خيابان بازداشت می کنند. ما تظاهرات می کنيم قبل از اين که همين اتفاق اينجا بيفتد. تا هنوز در اين کشور اجازه داريم که کف بزنيم ما دست می زنيم.»

مخالفان دولت اوکرايين نيز به نوبه خود دولت ويکتور يانوکوويچ، رييس جمهوری آن کشور را به پايمال کردن آزادی و نقض حقوق بشر متهم می کند.

XS
SM
MD
LG