لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

تظاهرات هزاران بلاروسی در اعتراض به «تقلب در انتخابات»


تظاهرات هزاران بلاروسی در اعتراض به «تقلب در انتخابات»
تظاهرات هزاران بلاروسی در اعتراض به «تقلب در انتخابات»

هزاران نفر از مردم بلاروس روز یکشنبه در اعتراض به آنچه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری نامیده اند، به خیابان های مینسک پایتخت این کشور آمدند. معترضان در مرکز شهر مینسک، شیشه ها و درهای ساختمان مقر دولت را شکستند.

معترضان همچنین سعی کردند وارد این ساختمان شوند که پارلمان را نیز در خود جای داده است، اما با نیروهای پلیس ضد شورش روبرو شدند که آماده برخورد با آنها بودند.

نزدیک به ۳۰ هزار نفر از شهروندان بلاروس علیه السکاندر لوکاشنکو در مرکز مینسک تظاهرات کردند. پلیس با استفاده از نارنجک های صوتی کوشش کرد گروهی از آنان را متفرق کند. نیروهای پلیس همچنین یک کاندیدای اپوزیسیون را مورد ضرب شتم قرار داده و او را مجروح کردند.

پلیس میدان استقلال در مرکز مینسک را با آب بسیار سرد پوشاند، به این امید که آن را تبدیل به زمین یخ زده و نا امنی کند. اما این اقدام باعث عقب نشینی معترضان نشد. معترضان که چندین هزار نفر بودند، شعار هایی در حمایت از دموکراسی سر می دادند و پرچم های اتحادیه اروپا را تکان می دادند.

پیش از این در روز یکشنبه، الکساندر لوکاشنکو در حالی که رای خود را به صندوق اخذ رای می انداخت، ضمن محکوم کردن اپوزیسیون گفت هیچ کس در شب در میدان استقلال نخواهد بود.

نظر سنجی های اولیه صورت گرفته پس از انتخابات نشان می دهد که آقای لوکاشنکو ۷۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده است و او به این ترتیب برای چهارمین بار، دوره پنج ساله ریاست جمهوری را از آن خود کرده است.

مخالفان می گویند مقامات از رای دهندگان خواسته بودند رای خود را پیش از انتخابات به صندوق های اخذ رای بیاندازند که به گفته آنان این امر مسیر تقلب گسترده در انتخابات را باز کرد.

جورج بوش، رییس جمهوری پیشین آمریکا، الکساندر لوکاشنکو را به علت سرکوب آزادی بیان، نقض حقوق بشر و تقلب چند انتخابات پیشین، «آخرین دیکتاتور اروپا» توصیف کرده بود. اتحادیه اروپا نیز چند مقام بلاروسی را تحریم کرده است.

XS
SM
MD
LG