لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۹

انتخابات پارلمانی بلاروس در ميان تحريم اپوزيسيون


مردم بلاروس در حالی در انتخابات پارلمانی کشور شرکت کردند، که شايعات زيادی در مورد مخدوش بودن روند برگزاری انتخابات وجود داشت. شش گروه عمده اپوزيسيون دولت، انتخابات را تحريم کردند و سازمان عفو بين الملل وقوع موجی از دستگيری نيروهای اپوزيسيون را پيش بينی کرده بود.

انتخابات پارلمانی بلاروس روز يکشنبه بدون حضور نيروهای اپوزيسيون که در اعتراض به بازداشت زندانيان سياسی شرکت در آن را تحريم کرده بودند، برگزار شد.

مسئولان برگزاری انتخابات پارلمانی در بلاروس از پيش احتمال می دادند که تعداد زيادی از مردم در انتخابات شرکت کنند، اما بسياری از رأی دهندگان معتقد بودند، نتيجه انتخابات صرفنظر از اينکه چند نفر در آن شرکت کنند، از قبل تعيين شده است.

در اين انتخابات قرار است، ۱۱۰ کرسی پارلمان کشور در اختيار نمايندگان مردم سراسر بلاروس قرار گيرد، پارلمانی که به باور منتقدان، تنها عملکرد آن به تأييد اقدامات الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری محدود شده است.

اپوزيسيون اميدوار بود در اين انتخابات بتواند حمايت ميزان بيشتری از افکار عمومی جامعه را جلب کند، اما ۳۳ نفر از مجموع ۳۵ کاندايدای حزب متحد مدنی روسيه سفيد از اجرای برنامه های تلويزيونی منع شدند و رسانه های دولتی نيز از انتشار برنامه های انتخاباتی آنها خودداری کردند.

با وجودی که ۴۰ نفر از کانديداها به نمايندگی از طرف گروههای کمونيستی و چپگرای مخالف لوکاشنکو در انتخابات شرکت کردند، اما انتظار نمی رود هيچيک از آنها بتواند به پارلمان راه پيدا کند. پارلمان بلاروس از زمانی که سه عضو اپوزيسيون دولت در سال ۲۰۰۴ کرسی های خود را در آن از دست دادند، تماماً توسط طرفداران دولت اداره می شود.

لوکاشنکو که معمولاً با لحنی تحقير آميز از منتقدان خود ياد می کند، شرکت نکردن آنها را در انتخابات نشانه ضعف آنها خواند.

در حال حاضر دولت بلاروس به خاطر سرکوب گروه های مخالف و رسانه های مستقل، از طرف آمريکا و اتحاديه اروپا تحت تحريم اقتصادی و مسافرتی قرار دارد.

در انتخابات روز يکشنبه حدود ۳۳۰ نفر از ناظران سازمان همکاری و امنيت اروپا حضور داشتند، و رئيس اين سازمان اعلام کرد، حوزه های رأی گيری چندان شلوغ نبوده اند.
.
گفته می شود هفته پيش در حوزه هايی که انتخابات پيش از موعد در آنها برگزار شده بود، فقط ۲۸ درصد از مجموع واجدان شرايط رأی دادن در انتخابات شرکت کرده بودند، و صندوقهای رأی چندين روز بدون محافظت در حوزه های رأی گيری به حال خود رها شده بودند، امری که از نظر ناظران انتخاباتی منشاء يک تقلب بالقوه می تواند باشد.
XS
SM
MD
LG