لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۶

بازداشت یک زن روزنامه نگار مخالف دولت بلاروس


ایرنا کالیپ، روزنامه نگار (راست) به همراه همسرش آندره سانیکوف نامزد مخالفان دولت در انتخابات ریاست جمهوری
ایرنا کالیپ، روزنامه نگار (راست) به همراه همسرش آندره سانیکوف نامزد مخالفان دولت در انتخابات ریاست جمهوری

مقام های قضایی بلاروس یک زن روزنامه نگار مخالف دولت را به جرم شرکت در تظاهرات ضد دولتی سال گذشته در این کشور به دو سال زندان تعلیقی محکوم کرده اند. این صدور حکم تنها دو روز پس از بازداشت ایرنا کالیپ صورت گرفته است.

ایرنا کالیپ، روزنامه نگار و همسر آندره سانیکوف نامزد مخالفان دولت در انتخابات ریاست جمهوری است که به اتهامی مشابه به ۵ سال زندان محکوم شده است.

این احکام سنگین صادره از سوی حکومت متحد روسیه در بلاروس با واکنش شدید دولت های غربی روبرو شده است.

وزیر امورخارجه روسیه روز دوشنبه گفت این مجازات های سنگین برای رهبران مخالفان دولت در بلاروس نگرانی نسبت به تعهدات دولت بلاروس به موازین حقوق بشر را افزایش داده است

خانم ایرنا کالیپ همراه با پسرش تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است.

پیش از این و در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری که آندره سانیکوف قدرت الکساندر لوکوانشکو را به چالش گرفت، مقام های رسمی بلاروس این نامزد ریاست جمهوری را همراه با همسرش بازداشت کرده و سپس تلاش کردند تا فرزندشان را نیز در یک یتیم خانه دولتی نگهداری کنند.

سانیکوف در جریان محاکمه خود شهادت داد که مورد شکنجه و آزار بازجویان خود قرار گرفته است. این رهبر مخالفان دولت همچنین گفت بازجویان تهدید کردند خانواده اش را نیز تحت آزار و شکنجه قرار خواهند داد.

ایالات متحده آمریکا محکومیت سانیکوف را به شدت محکوم کرده و خواهان آزادی بی درنگ وی و کلیه زندانیان سیاسی مخالف دولت در بلاروس شده است.

آندره سانیکوف، معاون وزیر و بنیانگذار منشور حقوق بشر در بلاروس معروف به ۹۷ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۰ است. در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری بلاروس بیش از ۷۰۰ نفر بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG