لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

بیروت صحنه زد و خورد بر سر کابینه جدید است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - نیروهای امنیتی لبنان در بیروت با معترضانی که کوشیدند مانع رای اعتماد مجلس به کابینه شوند درگیر شدند. معترضان می گویند کابینه جدید خواسته های آن ها را تامین نمی کند و نمی تواند لبنان را از فاجعه ای اقتصادی نجات دهد.

در زد و خورد سه شنبه دست کم ۱۵۰ نفر مجروح شدند. درخواست اصلی تظاهرکنندگان برخورداری از دولتی تکنوکرات بدون گرایش های فرقه ای است. اما بعضی تحلیلگران می گویند، با توجه به تنوع جمعیتی این کشور کوچک مدیترانه ای با ۱۸ فرقه مذهبی، بخواهید یا نخواهید، سیستم فرقه ای برای لبنان لازم است.

نیروهای امنیتی لبنان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از اطراف ساختمان مجلس به شلیک گاز اشک آور و آب فشار قوی متوسل شدند. معترضان تلاش کردند مانع رای اعتماد مجلس به دولت نخست وزیر حسان دیاب شوند. بعضی از تظاهرکنندگان به نمای بیرونی یک بانک آسیب زده و به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند.

گروهی از معترضان می گویند دولت جدید، حتی با کسب رای اعتماد، اکثریت لبنان را که از ماه اکتبر علیه حاکمیت سیاسی دست به اعتراض زده است، نمایندگی نمی کند.

نبیه بری، رئیس مجلس لبنان، که سیاستمداری شیعه است گفته کشورش ممکن است برای تهیه یک طرح نجات اقتصادی و تصمیم گیری درباره خرید اوراق قرضه اروپایی به کمک «صندوق بین المللی پول» نیاز داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG