لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

بیروت پس از جنگ داخلی، نگران آینده


تنها بیست سال پیش، بیروت پس از جنگ داخلی طولانی اش ویرانه ای بیش نبود. اما این روزها جنگ داخلی دیگری در منطقه این بار دامان سوریه را گرفته است. تولد مجدد بیروت پایتخت لبنان، بیانگر این واقعیت است که چگونه شهرها می توانند به راحتی به ورطه جنگ بیافتند.

هتل معروف «هالیدی این» بیروت، با آثار تیراندازهای زمان جنگ بر روی دیوارهایش، خاطرات جنگهای خیابانی را در امتداد خط تقسیم کننده بخش غربی(مسلمان نشین) و بخش شرقی (مسیحی نشین) موسوم به خط سبز را زنده می کند.

یک نسل بعد، خیابانهای بیروت پر از کافه و رستوران شده است. ساختمانهای بلند این شهر با مغازه های شیک و زیبا، آپارتمانها و دفاتر تجاری سطح بالا، و جرثقیلهای غول پیکری که هنوز به چشم می خورند، چهره شهر را تغییر داده اند.


مارتین رابینسون تحلیلگر بریتانیانی مقیم بیروت میگوید: شهر شاهد شکوفایی ساختمانی است که از مدتها پیش آغاز و هنوز ادامه دارد. وی می افزاید تمرکز این ساختمانها غالبا بر ساخت آپارتمانها و دفترهای تجاری لوکس و مدرن است.

رانی چتاح، راهنمای یک تور شهری به نام «قدم زدن در بیروت»، است که بیروت را خیلی خوب می شناسد. وی می گوید یافتن ساختمانی در شهر که از دوره عثمانی و یا استعمار فرانسویها یعنی حدود یک قرن پیش باقی مانده باشد دیگر آسان نیست.

وی اما خاطر نشان می کند بخش های در شهر اینجا و آنجا که به «محله های سنتی» شهرت پیدا کرده اند هنوز وجود دارند. آقای چتاح می افزاید ایجاد ساختمانهای جدید و یا توسعه مجدد، بر امر احیا و بازسازی پیشی گرفته که بدون تردید به بهای از دست دادن تاریخ غنی بیروت تمام شده است.

در بخش دیگری از شهر، مراکز خرید بیشمار با آپارتمانهای چند میلیون دلاری برای «خلیجی» ها ساخته شده است.

این ثروتمندان که بیشتر آنان از کشورهای خلیج فارس برای استفاده از زندگی به سبک بیروت به این شهر می آیند، غالبا بی توجه به میراث تاریخی بیروت، فقط در پی لذت جویی اند.

اما با شروع جنگ داخلی در سوریه و با انتشار گزارشهای خشونت بار، توریستها وحشت زده شده اند. کشورهای خلیج فارس و ترکیه نیز باهشدار به شهروندان خود، آنها را از مسافرت به بیروت در سال جاری منع کرده اند، زیرا بیم ان میرود که خشونتهای سوریه به لبنان نیز سرایت کند.

مارتین رابینسون در این زمینه می گوید: «میزان ساکنان آپارتمانها در حال حاضر در مرکز شهر خیلی پایین آمده. خیابانها را نگاه کنید اصلا توریستهای زیادی نمی بینید. زیرا صاحبان این آپارتمانها بیشر از شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس اند و فعلا از مسافرت به بیروت خودداری می کنند.»

اما برغم جنگ داخلی در سوریه؛ ساختن آپارتمانهای جدید در بیروت همچنان ادامه دارد.
XS
SM
MD
LG