لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

رابطه کم‌خوابی و پرخوری


کم خوبی و خستگی زیاد می تواند موجب مصرف ۴۰۰ کالری یا بیشتر در روز شود
کم خوبی و خستگی زیاد می تواند موجب مصرف ۴۰۰ کالری یا بیشتر در روز شود

خواب و اضافه وزن همیشه به هم ربط داده می شود. به گزارش هافینگتون پست، یک پژوهش جدید نشان می دهد که خستگی زیاد از حد می تواند یکی از دلایل خوردن ۴۰۰ کالری یا بیشتر در روز باشد.

جردا پات، سخنران و نویسنده نتایج آزمایش ها بخش دیابت و علوم تغذیه در کالج کینگ لندن می گوید این کالری های اضافه به مرور جمع شده و باعث افزایش وزن می شود.

کمبود خواب طولانی مدت منجر به خوردن کالری بیشتر و اضافه وزن می شود و نهایتاً می تواند چاقی زیاد از حد را به دنبال بیاورد.

ولی چه چیزی کمبود خواب و اشتهای زیاد را به هم مربوط می سازد؟ مطالعات نشان می دهد که دلیل اصلی آن دو هورمون مهم گرلین و لپتین است که شب ها در بدن ترشح می شود.

بنابه گفته دکتر مایکل بروس مدیر پژوهشی خواب در مرکز بهداشتی «اروهد» شهر گلندیل ایالت آریزونا، و نویسنده کتاب «خواب زیبایی»، هورمون گرلین محرک احساس گرسنگی در بدن است و وقتی کمبود خواب دارید این هورمون در بدن بیشتر ترشح می شود. و هورمون لپتین، هورمونی است که باعث «کاهش اشتها» می شود و کم خوابی ترشح این هورمون را کمتر می کند.

کمبود خواب همینطور یکی از دلایل ترشح هورمون استرس «کورتیزول» است که اشتها را در افراد زیاد و در نتیجه می تواند موجب اضافه وزن شود.

خانم پات می گوید البته دلایل دیگری هم کم خوابی و پر خوری را به هم ربط می دهد و آن ساعات بیشتری است که یک فرد بیدار است.

مطالعات دیگر نیز نشان داده که کم خوابی و خستگی همینطور باعث می شود که افراد پرس های بزرگ تر با کربوهیدرات و چربی بالاتری را بخورند و در نتیجه غذاهای ناسالم تری را تهیه و مصرف کنند.

کارشناسان می گویند خیلی دلایل دیگری می تواند وجود داشته باشد ولی اگر کم خواب و خسته هستیم بهتر است به آنچه می خوریم توجه بیشتری نشان دهیم و سعی کنیم غذاهای سالم تر و کم کالری تری را جایگزین غذاهای ناسالم کنیم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG