لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

بی جیز؛ اوج تا افول


رابین گیب؛ عضو تازه درگذشتۀ گروه بی جیز
رابین گیب؛ عضو تازه درگذشتۀ گروه بی جیز
از چپ به راست: رابین، بری و موریس گیب، گروه بی جیز در سال ۱۹۷۸
از چپ به راست: رابین، بری و موریس گیب، گروه بی جیز در سال ۱۹۷۸

کابوس هر مادر، برای باربارا گیب- مادر سه برادری که گروه موسیقی محبوب و موفق "بی جیز" را شکل دادند- عینیت یافته. او هر سه پسر هنرمند خود را از کف داده است. پسرانی را که با توانایی موسیقی خود شهرت و ثروت فراوان کسب کردند. باربارا گیب اکنون برای سومین بار فرزندی را به خاک می سپارد. هرسون رابین گیب، هنرمندی که انعطاف حنجره و مهارتهای ترانه سرایی اش شهره بود، روز یکشنبۀ بیستم مه ۲۰۱۲ در پی جدالی سخت و طولانی با سرطان، در ۶۲ سالگی درگذشت.

اندی گیب- هنرمند معروف و محبوب پاپ، یکی دیگر از برادران گیب و اعضای گروه پرآوازۀ بی جیز، در پایان تنها سه دهه زندگی و در اثر عارضۀ قلبی، در سال ۱۹۸۸ چشم از جهان فروبست. برادر دیگر، موریس گیب – برادر دو قلوی رابین- بود که به دنبال ابتلا به نارسایی شدید روده در سال ۲۰۰۳ درگذشت.

چند ماه پیش از درگذشتش، رابین گیب در گفتگویی با روزنامه ای بریتانیایی گفت که گاه به این می اندیشد که شاید خانواده اش در پی موفقیت فوق العادۀ سالها پیش، نفرین شده اند. مادر او، باربارا گیب، نیز به دوستان خود گفته که معتقد است خانواده اش گرفتار طالعی نحس شده اند.

پیش از " تقدیر شوم"...

کودکی و نوجوانی برادران گیب- که بریتانیایی بودند و زادۀ بریتانیا- در منچستر و استرالیا سپری شد؛ با دشواریهای اقتصادی، اما مألوف با موسیقی؛ چون پدر خانواده، نوازنده و رهبر یک گروه موسیقی بود و مادر، تجربۀ خوانندگی داشت. به نوجوانی که رسیدند، کار هنری را شروع کردند و توفیق و شهرتشان از استرالیا آغاز، و عالمگیر شد.

رابین و موریس- که دوقلو بودند- هر دو از نارساییهای روده رنج می بردند و رابین که نهایتاً به سرطان روده مبتلا شد، پیش از ابتلایش به سرطان نیز به شدت زرد و ضعیف شده بود.

خانوادۀ گیب پنج فرزند داشت؛ دختری که ساکن استرالیاست و همواره از رسانه ها دوری ورزیده ، پسری به نام اندی که موزیسین نبود و درگذشته، دو برادری که عضو گروه بی جیز بودند و هر دو درگذشته اند، و اکنون از پسران این خانواده، تنها یکی ازآنان، که بَری نام دارد و او هم یکی از سه عضو بی جیز بوده، به جای مانده است.

محبوبیت و موفقیت گروه بی جیز در دنیای موسیقی پاپ نه تنها به سبب ترانه هایی که خوانده اند، که به پاس تواناییشان در ترانه سرایی و تهیه کنندگی عالمگیر شد و نام آنها را برای همیشه در کتاب موزیک پاپ جهان ثبت کرد.

بی جیز فعالیت هنری خود را از سال ۱۹۶۳ در استرالیا آغاز کرد و در سالهای ۱۹۶۶ و ۶۷ به اوج رسید، و در پی محبوبیت فراوان گروه بیتلز، شهرت نخستین را از کف داد؛ هرچند هنوز هم محبوب و مشهور بود. فعالیت موفقیت آمیز و درخشان بی جیز چند دهه در پهنۀ موسیقی پاپ تداوم یافت.

اقبال آلبومها

میزان فروش آلبومهای بی جیز متجاوز از۲۲۰میلیون دلار برآورد می شود که آنها را در میان هنرمندانی قرار می دهد که فروش آثارشان رکورد شکن بوده است. الویس پریسلی، گروه بیتلز، مایکل جکسن، گارت بروکس و پل مک کارتنی تنها هنرمندانی بوده اند که آثارشان فروش بیشتری از بیجیز داشته است.

مرگ ناگهانی موریس گیب در ژانویۀ ۲۰۰۳ به بازنشستگی بی جیز در پی ۴۵ سال فعالیت هنری انجامید. شش سال بعد اما، رابین - یکی از دو برادر بازمانده ازگروه- به رسانه ها گفت که او و برادرش بَری، مصممند دوباره گروه هنریشان را شکل دهند و فعال کنند. فرجام هم او اما، این بود که سه سال پس از این سخن، در آغوش خاک آرام گیرد.

XS
SM
MD
LG