لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

ساس رختخواب مجدداً در آمريکا مشاهده شده است


ساس رختخواب مجدداً در آمريکا مشاهده شده است
ساس رختخواب مجدداً در آمريکا مشاهده شده است

بيش از ۶ درصد ساکنان نيويورک در سال ۲۰۰۹ با تماس با مقام های مربوطه گزارش دادند، خانه هايشان به ساس رختخواب آلوده شده است. موارد پيدا شدن ساس اخيراً از شهرهای مختلف آمريکا گزارش شده است، تا حدی که دو هفته پيش دولت فدرال آمريکا ميزبان دومين نشست سراسری ساس بود. کارشناسان معتقدند تقويت مصونيت اين حشره به سموم حشره کش دليل گسترش دوباره آن است.

ساس رختخواب در مرکز لينکن، ساختمان امپاير استيت، مقر سازمان ملل متحد و برخی از بهترين و گران ترين هتل ها، مغازه های لباس فروشی و تئاتر های شهر نيويورک مشاهده شده است. سال گذشته موارد تائيد شده از وجود ساس در مدارس دولتی نيويورک ۸۸ درصد افزايش داشت و به هزار مورد رسيد.

کريستين درابيکی، يکی از کسانی است که عليه هتل لوکس والدرف آستوريا به دليل آلوده بودن به ساس رختخواب شکايت کرده است. اين هتل، يکی از مکان هايی است که بسياری از رهبران جهان به طور مرتب در آن اقامت می گزينند. خانم درابيکی در ماه مه گذشته پس از سپری کردن يک شب در اين هتل مورد گزش ساس قرار گرفت و بعد ناآگاهانه اين حشره را به خانه خود برد و اين حشره دو فرزندش را نيز گزيد. کريستين درابيکی می گويد خانواده اش وادار شد برای چند هفته خانه خود را ترک کرده و هزاران دلار هزينه سمپاشی کند.

برخی از مقام های پزشکی نيش خوردن توسط ساس را يک مسأله پزشکی نمی دانند از آنجايی که اين حشره حامل و منتقل کننده بيماری نيست.

اما لو سورکين، حشره شناس موزه تاريخ طبيعی شهر نيويورک، تاکيد دارد ساس گزيدگی بی دردسر نيست. وی به عوارض پوستی، خارش شديد و احتمال عفونت اشاره می کند.

در دهه های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ ساس در آمريکا با استفاده از حشره کش، به ويژه دی-دی-تی که اکنون منع شده است، تحت کنترل قرار گرفت. اما از آن زمان ساس قادر شده تا حد زيادی در مقابل سموم اين حشره کش ها مصون شود. اکنون گرما و يا سرمای شديد از مطمئن ترين روش های کشتن ساس است. اين حشره می تواند تا يک سال بدون هيچ تغذيه ای در درزهای رختخواب زندگی کند.

لو سورکين می گويد افزايش مسافراتهای جهانی نيز به اين معناست که اين حشره و خارش و آزار آن نيز گسترش خواهد يافت. آقای سورکين اميدوارست بزودی وسايلی برای شناسايی زود هنگام رخنه اين حشره، به بازار معرفی شود.

XS
SM
MD
LG