لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

برند «بی بی»‌ با بستن ۱۷۰ فروشگاه در آمریکا، اینترنتی می‌شود


«بی بی»‌، برند لباسهای شیک برای خانم‌های جوان و خوش پوش، در مراکز تجاری مناطق اعیان‌نشین مغازه دارد
«بی بی»‌، برند لباسهای شیک برای خانم‌های جوان و خوش پوش، در مراکز تجاری مناطق اعیان‌نشین مغازه دارد

شرکت «بی بی» طراح و تولیدکننده مد پیشتاز برای خانم‌های جوان،‌ ۱۷۰ مغازه خود را در آمریکا تعطیل کرد و به جمع «برند» هائی پیوست که فقط از طریق اینترنت بازاریابی می‌کنند. برند «بی بی» را کارآفرین و طراح ایرانی‌تبار «مانی مشعوف» در در سال ۱۹۷۶ در سانفرانسیسکو به وجود آورد.

شرکت «بی بی» طراح و تولیدکننده مد پیشتاز زنانه برای خانم‌های جوان،‌ ۱۷۰ مغازه خود را در اطراف آمریکا تعطیل می‌کند و به «برند» هائی می پیوندد که فقط از طریق اینترنت محصولاتشان را عرضه می کنند.

برند «بی بی» را کارآفرین و طراح ایرانی‌تبار «مانی مشعوف» در در سال ۱۹۷۶ در سانفرانسیسکو به وجود آورد.

آقای مشعوف، در مصاحبه‌ای اشاره کرده بود که برند «بی بی» را برای زنان قائم به ذات، سکسی و امروزی خلق کرده است. اسم «بی بی» الهام گرفته از جمله مشهور «هملت»‌ شکسپیر، To be or not to be است.

بدون اعلام ورشکستگی

خبرگزاری تجاری «بلومبرگ»‌ که خبر تعطیل شدن مغازه‌های «بی بی» را برای نخستین بار منتشر کرد، گزارش داد که «بی بی» می‌خواهد بدون اعلام ورشکستگی، فروشگاه‌های خود را تعطیل کند، اما اگر صاحبان املاک، حاضر نشوند در قراردادهای اجاره به سرعت تجدید نظر کنند، «بی بی» هم ناچار خواهد شد به ورشکستگی متوسل شود.

پوستر «بی بی» در کالیفرنیا AP Photo/Lynne Sladky
پوستر «بی بی» در کالیفرنیا AP Photo/Lynne Sladky

روزنامه «یو. اس. تودی» روز شنبه نوشت «بی بی» هم به جمع کثیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در آمریکا پیوست که در اثر رشد بازاریابی اینترنتی، یا تعطیل شدند یا برای کاستن از مخارج،‌ شمار کثیری از کارکنان خود را بیرون کردند. شرکت تولیدی «کنت کول» نیز اعلام کرد که تا نوامبر ۲۰۱۷ تمام مغازه‌های خود را تعطیل خواهد کرد و ازطریق فروش اینترنتی، صادرات و عمده‌فروشی به کار ادامه خواهد داد.

شرکت «بی بی» اعلام کرد که تمام مغازه های آن،‌ ماه آینده تعطیل خواهند شد. برخلاف فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیگر، که زیر بار قرض، ناچار در مغازه‌ها را به روی مشتری می‌بندند، شرکت «بی بی» بدهی زیادی در بیلان خود ندارد، اما بنا به گزارش «بلومبرگ» طی چهار سال اخیر، ۲۰۰ میلیون دلار ضرر کرده است.

خیریه و سهام

آقای مشعوف، که فارغ‌التحصیل دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سانفرانسیسکو است، بنابه گزارش روزنامه «سانفرانسیسکو کرانیکل» در امور خیریه فعال است، و اخیرا به ساختمان جدید دانشگاه، کمک مالی کرده بود.

آقای مانی مشعوف، بنیانگذارشرکت «بی بی» تا ژانویه امسال، ۵۷ درصد از سهام شرکت خود را در دست داشت، و طی ۴۰ سال گذشته، مقام رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت را حفظ کرده است.

«بی بی»‌ در کالیفرنیا ۳۵ مغازه دارد و ۷۰۰ کارمند. شمار مغازه‌های «بی بی» در آمریکا ۱۸۰ و در سراسر جهان ۳۱۲ مغازه است، که برخی فروشنده برندهای فرعی، مثل «تو بی» یا «بی بی اسپورت» هستند.

علاوه بر آمریکا، «بی بی»‌ در کشورهای کانادا، روسیه، مکزیک، مالزی، تایلند، عربستان سعودی، مصر و اسرائیل هم فروشگاه دارد.

در پی اعلام تصمیم جدید، سهام شرکت «بی بی» ‌در بازار بورس آمریکا ۳۱ درصد سقوط کرد و به ۴ دلار و ۴۲ سنت رسید. سقوط یک روزه ارزش سهام از بهار سال گذشته تا کنون، بی‌سابقه بود. سهام «بی بی» طی دو سال گذشته ۸۰ درصد سقوط کرد، ولی از آغاز سال ۲۰۱۷، تا قبل از انتشار خبر تعطیلی مغازه‌ها، معادل ۲۶ درصد بر ارزش آن اضافه شده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG