لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۹

بانوی غزل در بهشت زهرا آرام گرفت


مخالفت کانون نویسندگان با دفن سیمین بهبهانی در بهشت زهرا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:28 0:00
دانلود

مخالفت کانون نویسندگان با دفن سیمین بهبهانی در بهشت زهرا

پيکر سيمين بهبهانی، بانوی غزل ایران،‌ روز جمعه ۳۱ مرداد ۹۳، از تالار وحدت تهران به سمت آرامگاه خانوادگی اش در بهشت زهرا تشييع شد. در اين مراسم برخی از نویسندگان و علی بهبهانی، پسر ارشد سيمين بهبهانی سخن گفتند و همچنین تعدادی از هنرمندان سرشناس نظیر محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، صدیق تعریف و همایون شجریان به اجرای قطعاتی از اشعار سیمین بهبهانی برای حاضران پرداختند.

مراسم تشییع پیکر بانو سیمین بهبهانی در بهشت زهرا - عکس از ایسنا
مراسم تشییع پیکر بانو سیمین بهبهانی در بهشت زهرا - عکس از ایسنا

این مراسم در حالی برگزار شد که فریبرز رییس دانا، از اعضای هیات دبیره کانون نویسندگان ایران در گفتگو با صدای آمریکا عنوان کرد؛ که تلاشهایی در کار بوده تا با ترفندهایی، کانون نویسندگان ایران را از مراسم تشییع جنازه خانم بهبهانی، حذف کنند.

آقای رییس دانا همچنین در توضیح علت حساسیتها به دفن پیکر خانم بهبهانی در قبرستان امام زاده طاهر کرج، طبق وصیت او، گفته چون شاملو در آنجا دفن شده است. این درحالی است که پیشتر روزنامه مردمسالاری بخشی از مصاحبه خبرگزاری آنا با ابوالفضل بنی احمدی سرپرست سابق اداره اوقاف کرج را نقل کرده که گفته: «واقعيت اين است که امامزاده طاهر در دفن رفتگان با محدوديت‌هايي مواجه است، به‌ويژه شخصی که افکارش در تعارض با نظام باشد نمی تواند در اين مکان دفن شود.

مراسم تشییع پیکر بانو سیمین بهبهانی در بهشت زهرا - عکس از اسنا
مراسم تشییع پیکر بانو سیمین بهبهانی در بهشت زهرا - عکس از اسنا

سيمين بهبهانی نيز به‌رغم اين‌که يکی از شاعران معاصر است، ولی در سال‌های اخير، حرکت‌هايی می کرد که نمی تواند حائز شرايط دفن در امامزاده طاهر باشد و درواقع، اداره اوقاف اين حق و اختيار را دارد که افرادی را که حائز شرايط نباشند، در امامزاده طاهر دفن نکند.»

XS
SM
MD
LG