لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

محاکمه زن فرانسوی به خاطر کمک به چند پناهجوی ایرانی؛ داستان عشق به «مختار» کتاب شد


بیتریس اوره، زنی که به چند پناهجوی ایرانی کمک کرد تا از کاله فرانسه به بریتانیا برسند به اتهام قاچاق انسان در دادگاه محاکمه شد.

خانم اوره، روز سه شنبه ۶ خرداد در دادگاه گفت از کرده اش پشیمان نیست، این کار را از روی عشق انجام داده و دلش نمی خواهد با افرادی که از بیچارگی و مصیبت پناهندگان، چیبهای خود را پرپول کرده اند در یک طبقه بندی قرار بگیرد.

او گفت نگرانی اش نه از زندانی شدن، بلکه از ندیدن معشوق در دورانی است که پشت میله ها به سر می برد.

بیتریس اوره گناهکار شناخته شد اما حکم زندان نگرفت.

بیتریس اوره چهل و پنج ساله، زمانی طرفدار حزب محافظه کار جبهه ملی فرانسه بود و برای جلوگیری از ورود مهاجران تلاش می کرد اما عاشق پناهجویی ایرانی شد و باورهای سیاسی اش در هم شکست.

خانم اوره از حامیان سرسخت جبهه ملی فرانسه بود؛ حزبی محافظه کار که مخالف ورود بی رویه آوارگان جنگ و بحران از آفریقا و خاورمیانه به اروپا است.

همسر درگذشته اش، مأمور حفاظت مرز بود و او نیز گرایشهای سیاسی مشابهی داشت.

اوره زمانی که با ماشین عده ای پناهجو را به کمپ موسوم به «جنگل» می رساند تحت تأثیر شرایط اسفناک آنها ، برای کمک داوطلب شد.

او در دیدارهایی که از کمپ پناهجویان داشت با مختار آموزگار ۳۷ ساله ایرانی آشنا شد که از ایران فرار کرده بود و در کمپ جنگل مستقر بود.

مختار، در ماه مارس سال ۲۰۱۶ در اعتراض به شرایط پناهجویان مدتی لبهای خود را به هم دوخت تا توجه رسانه ها را جلب کند.

بعدها که از «بیتریس اوره» خواستند تعدادی پناهجو را در خانه اش پناه دهد، مختار یکی از این افراد بود.

این دو از طریق مترجم گوگل با هم ارتباط برقرار می کردند و اینگونه بود که «بیتریس اوره» عاشق این پناهجوی ایرانی شد و کمکش کرد تا همراه با چند پناهجوی ایرانی دیگر با قایقی کوچک خود را به کانال مانش برساند.

مختار که به لطف این فعال فرانسوی حالا ساکن انگلستان شده است یکی از هزاران نفری بود که می خواهند از شهر بندری کاله خود را به بریتانیا برسانند و هوره، یکی از فعالانی است که به اتهام کمک به مهاجرت غیرقانونی پناهجویان پایش به دادگاه کشانده شده است.

اوره می گوید زمانی که با مختار خداحافظی کرد می دانست دیگر دیداری وجود نخواهد داشت.

کمپ پناهجویان جنگل در سال ۲۰۱۶ بسته شد اما قصه پناهجویان چشم انتظار شهر بندی کاله همچنان ادامه دارد.

امروز، مختار پناهندگی بریتانیا را گرفته و بیتریس، در ساحلی که او را به آب سپرد قدم می زند و به این عشق نافرجام می اندیشد.

بیتریس اوره، قصه این عشق را در کتابی به نام «کاله عشق من» ثبت کرده است و چندین فیلمساز به دنبال کسب اجازه ساخت فیلم از روی این داستان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG