لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۳

ریش، یک منبع احتمالی برای تهیه آنتی بیوتیک


استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها در مواردی که ایجاب نمی کند، موجب تکثیر رشته های باکتری شده و آنها را به آنچه اصطلاحا "سوپر باگ" نامیده می شود تبدیل می کند.

در نتیجه، برخی از بیماری ها مانند ذات الریه و عفونت های کبدی، که زمانی با آنتی بیوتیک بسادگی قابل درمان بود، دوباره مرگبار شده است. اما آزمایشی که اخیرا در بریتانیا انجام گرفت نشان داد موی صورت مردان سرشار از انواع باکتری است که همه برای بقای خود می جنگند. در نتیجه موادی با خصیصه های آنتی بیوتیک تولید می کنند.

یک پرفسور بیماری های میکربی در دانشگاه کالج در لندن گفت "ما توانستیم از ۲۰ موی ریش دستکم صد نوع متفاوت از آنها را جدا کنیم و حدود ۲۵ درصد فعالیت آنتی بیوتیکی علیه گونه شاخص ما نشان داد."

انگیزه پژوهش در دانشگاه گزارش های رسانه ها بود که حاکی بود در ریش یک مرد بیشتر از یک نشیمنگاه توالت جرم وجود دارد و این بحث مطرح شد که آیا ریش برای سلامت مردان خوب است یا بد.

این پرفسور گفت ما می خواستیم درست یا نادرست بودن این موضوع را روشن کنیم، و در هر دو مورد هیچ دلیل و مدرکی پیدا نکردیم.

اما آزمایش ها نشان داد برخی باکتری ها مواد سمی که باکتری های دیگر را می کشد تولید می کند، از جمله نوعی که موجب بیماری مرگبار "ایی کولای" می شود و در برابر دارو مقاوم است.

این یافته در زمانی که از تاثیر آنتی بیوتیک های موجود کاسته می شود، و آنتی بیوتیک های جدید کشف نشده، مهم است. دانشمندان می گویند آنها باکتری را از منابع گوناگون آزمایش می کنند، و دیگر نیازی به ریش نیست.

اما پژوهشگران یاد آور می شوند نباید یافتن داروی معجزه گر جدیدی را در آینده نزدیک انتظار داشت.آنها هشدار می دهند آزمایش درست و پالایش یک آنتی بیوتیک جدید روندی طولانی و پرهزینه، همراه با شکست های فراوان است.

XS
SM
MD
LG