لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

اعتراض طلا فروشان ایران به اجرای مالیات بر ارزش افزوده


اعتراض صنف طلا فروش به مالیات بر ارزش افزوده موضوع اکثر گزارش های اقتصادی روز یک شنبه ۴ مهر ماه را به خود اختصاص داد، و تيتر اصلی روزنامه های دنیای اقتصاد، جهان صنعت، تهران امروز، ایران و جام جم را تشکيل داد.

رجا نیوز بعد از ظهر روز شنبه ۳ مهر ماه در گزارشی با عنوان «دو سال تعویق اجرای قانون مالیات و طلا فروشانی که نمی خواهند قانع شوند» به این موضوع پرداخته و نوشته است، «تعویق دو ساله اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در حالی است که هر بار دولت اراده اجرای این قانون را می کند تعدادی از بازاریان در مرکز بازار تهران با تعطیل کردن موقت مغازه های خود و ایجاد جو سیاسی و روانی خوانده تلاش بخشی از بازار یان را برای مانع شدن از اجرای این قانون به همراه داشته است.»

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نیز بعد از ظهر روز یکشنبه در گزارشی با عنوان چرا طلا فروشان کرکره ها را پایین می کشند اعلام کرد متوسط مالیات پرداختی طلا فروشان در سال زیر ۵۰۰ هزار تومان است.

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه صنف طلا و جواهر، بعد از ظهر روز یکشنبه، در گفت و گو با خبرگزاری فارس، با اشاره به نشست روز شنبه اصناف و سازمان مالیاتی اظهار داشت، قانون مالیات بر ارزش افزوده لازم الاجرا است و در مورد صنف طلا هم با استقبال مواجه می شود.

هر چند روزنامه تهران امروز، در شماره روز یکشنبه، از قول حسن رادمرد، رئیس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی که در جلسه روز شنبه سازمان مالیاتی و صنف طلا و جواهر حضور داشته نوشته است هنوز در خصوص اجرای و چگونگی اخذ مالیات بر ارزش افزوده ابهاماتی برای اعضای این صنف وجود دارد.

تیتر اصلی صفحه نخست روزنامه جهان صنعت نیز به همین موضوع اختصاص یافت. در تیتر این روزنامه می خوانیم جنگ زرگری بر سر مالیات، به نوشته این منبع، جماعت بازاری هر کاری بخواهد می کند.

به نوشته جهان صنعت عده ای از فعالان بازار طلا معتقدند چون یک سال و نیم پیش با تعطیل کردن بازار مانع اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شدند پس امسال هم می توانند.

هم زمان علی عسگری، رئیس سازمان امور مالیاتی، در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این که یقین داشته باشید دولت در اجرای قانون مصر است تاکید کرد که هیچ گونه تعویقی در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده ایجاد نخواهد شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی در حالی بر اجرای قانون در این زمینه اصرار دارد که روزنامه تهران امروز در شماره روز شنبه ۳ مهر ماه خود نوشته است، مطالبات بانکی در طول ۵ سال گذشته به موضوعی مهم در اقتصاد کشور بدل شده است.

عزت الله یوسفیان ملا، عضو ستاد مبازره با مفاسد اقتصادی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در تازه ترین واکنش در این زمینه اعلام کرد شش هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی در اختیار ۴۳ نفر است.

هم زمان به نوشته همین منبع حدود دو سالی می شود که از حساب دخیره ارزی و موجودی آن اعلام رسمی و دقیق و شفافی وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG