لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

اختلاف بازار و دولت بر سر چیست؟


اختلاف بازار و دولت بر سر چیست؟
اختلاف بازار و دولت بر سر چیست؟

بازار تهران، مهم ترین مرکز تجاری ایران است و حجره داران این بازار، نفوذ سیاسی بالایی دارند.

بازار تهران، در هفته های گذشته، شاهد اعتصاب و تعطیلی برخی صنف ها بود. از جمله بازار طلافروشان. پیش از این نیز، در سال گذشته، اعتصاب های مشابهی در بازار دیده شده بود.

اختلافات بازار و دولت محمود احمدی نژاد، از دو سال پیش شروع شد. وقتی که دولت سعی کرد قانون جدید مالیاتی را به اجرا بگذارد. پیش از این، مالیات تنها شامل دو مرحله بود: تولید و فروش نهایی. اما قانون جدید، که ماليات بر ارزش افزوده نام دارد، شامل تمام مراحل تولید و پخش کالاست. یعنی در هر مرحله که به ارزش کالا افزوده می شود، برای آن مالیات جداگانه ای محاسبه می شود.

بازاریان، از همان ابتدا مخالف این قانون بودند و مدتی بازار تهران و برخی شهرها را تعطیل کردند. دولت هم عقب نشینی کرد و اجرای قانون را، مدتی عقب انداخت.

بازاریان می گویند، تنها در صورتی می توانند این مالیات را بپردازند که قیمت ها را افزایش دهند، از طرفی، افزایش قیمت ها، قدرت خرید مشتری را کم می کند و باعث کسادی بازار می شود.

اما برخی هم معتقدند از جمله دلایل مخالفت بازار، این است که شیوه جدید اخذ مالیات، ممکن است فعالیت های اقتصادی بازار را، درمراحل مختلف تهیه و توزیع کالا، شفاف تر کند.

از جمله، حمید رضا کاتوزیان، نماینده مجلس که گفته بود هدف این قانون، شفاف سازی فعالیت های اقتصادی است و هر قشری که با آن مخالفت کند، نمی خواهد فعالیت های اقتصادی اش را شفاف کند.

بازار تهران، مهم ترین مرکز تجاری ایران است و حجره داران این بازار، نفوذ سیاسی بالایی دارند. در نتیجه، اعتصاب در بازار تهران، مسئله ای جدی است.

XS
SM
MD
LG