لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

بازار تهران و دولت به توافق نرسیدند


اصناف و سازمان مالیاتی به توافق نرسیدند. این در حالی است که روز چهارشنبه علی عسگری رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در جمع نمایندگان اصناف ضمن اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای دو جانبه گفته بود، اصناف در حد بضاعت خودشان مالیات بدهند.

قاسم نوده فراهانی، رئیس شورای اصناف، نیز در جمع نمایندگان اصناف افزایش ۷۰ درصدی مالیات را تنها در حد یک شایعه ارزیابی کرده بود.

سعید مبینی، نایب رئیس شورای اصناف کشور، در گفت و گو با خبرنگار اصناف خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بعد از ظهر روز پنج شنبه اعلام کرد موضوع مالیات ۷۰ درصدی با توافق جدید منتفی است.

محمدرضا جعفریان، كه به عنوان نماینده جامعه انجمنهای اسلامی اصناف و بازار در جلسه شورای اصناف کشور با سازمان امور مالیاتی شركت كرده بود، در گفتوگو با ایسنا درباره امضای این توافقنامه گفت در این توافقنامه، اتحادیههای صنفی باید با توجه به میزان درآمد واحدهای صنفی اقدام به تعیین مالیات آن ها كنند، اما این رقم نباید از سال گذشته كم تر باشد، و در مجموع باید به ۱۳۶۰ میلیارد تومان برسد، که نشان از افزایش ۱۵ درصدی هزینه های مالیاتی نسبت به سال گذشته دارد.

نایب رئیس شورای اصناف کشور این توافق را گنگ دانست، و تاكید كرد ابهام در این توافق‌نامه موج می‌زند و اجرای آن را با توجه به زمان كم باقی مانده برای تحویل اظهارنامه‌های مالیاتی (۸ روز كاری) دشوار می‌كند.

به گزار ش ایسنا، اصناف که برای شنیدن اخبار مسرت بخش به شورای اصناف آمده بودند، در ادامه نشست متوجه تغییراتی در تفاهم نامه جدید شدند. با استناد به این منبع غالب اعتراض ها در خصوص بند چهارم تفاهم نامه بود که در آن موضوع تغییر مالیات ها را به کار گروه ها محول کرده بود، حال آن که قبلا این اختیار به مجامع امور صنفی واگذار شده بود.

در جلسه مورد اشاره، بازاریان از نگرانی و دغذغه خود در خصوص رکود بازار، عدم رشد اقتصادی کشور، و تورم سخن گفتند، و علی عسگری، رئیس سازمان مالیاتی کشور، نیز گفت ممکن است تورم ما بالا باشد و یا رشد اقتصادی نداشته باشیم ولی هیچ کدام منفی نیست.

این در حالی است که محمد رضا خباز، سخنگوی کمیسیون اقتصادی و عضو فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با پارلمان نیوز با اشاره به سخنان محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی، ادعای کاهش نرخ تورم را نادرست خواند و خاطر نشان کرد بانک مرکزی مجبور است در راستای حمایت از سیاست های دولت آمار نادرست و به سود دولت ارائه دهد.

محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، نیز در اولین نشست فصلی با خبرنگاران تاکید کرد، بخش خصوصی کشور بسیار ضربه پذیر است و خواهان رویکرد تشویقی از سمت رسانه ها شد.

XS
SM
MD
LG