لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

نهاد امنیتی آلمان: جمهوری اسلامی مصمم به دستیابی به سلاح کشتار جمعی است


گزارش مفصل اداره امنیت داخلی ایالت باواریای آلمان در گزارشی مفصل به خطر و تهدید امنیتی ایران اشاره کرده و گفته جمهوری اسلامی ایران مصمم به گسترش سلاح‌های متعارف موشکی خود با برنامه سلاح‌های کشتار جمعی است.

این گزارش که شامگاه سه‌شنبه هفتم خرداد بخش‌هایی از آن در جروزالم پست و فاکس نیوز منتشر شده، ۳۳۵ صفحه است.

در این گزارش آمده ابعاد برنامه ایران برای گسترش سلاح‌های کشتار جمعی در حوزه‌های اتمی، بیولوژیک و شیمیایی است.

این گزارش در حالی منتشر شده که جمهوری اسلامی ایران می گوید هدف از برنامه هسته‌ای این کشور صلح آمیز است. با این حال، سال گذشته بنیامین نتانیاهو اسنادی از یک مرکز آرشیو در جمهوری اسلامی افشا کرد که نشان می دهد جمهوری اسلامی تا مدتی قبل از توافق هسته‌ای قصد تولید سلاح اتمی داشته است.

این گزارش می‌گوید ایران، پاکستان و کره شمالی برای به دست آوردن دانش و فناوری مرتبط، در تلاش برای حضور در بازار تجاری کشورهای پیشرفته چون آلمان هستند.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در گفت‌وگو با فاکس نیوز با اشاره به این گزارش گفت: ما می‌دانیم رژیم ایران به دنبال پول برای فعالیت‌های تخریبی خود است و از همین رو بسیار مهم و اساسی است که متحدان آمریکا و اروپا با هم کار کرده و دسترسی رژیم به منابع مالی را بگیرند.

«دفتر باواریایی برای حفظ و حضانت قانون اساسی»، نهاد داخلی امنیتی ایالت باواریای آلمان است. وظیفه اصلی این نهاد روی ردیابی و رصد فعالیت‌های مخالف قانون اساسی در باواریا است و زیرمجموعه وزارت کشور ایالت باواریا به حساب می‌آید. این نهاد با نهاد اطلاعاتی فدرال و دیگر ۱۵ دستگاه امنیتی ایالتی آلمان همکاری می‌کند. کارکنان این سازمان حدود ۴۵۰ تن هستند و مقر آن در مونیخ در ایالت باواریا است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG