لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

مراسم گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالروز «نبرد بولج» با حضور وزیر دفاع آمریکا برگزار شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - در سپیده دم ۱۶ دسامبر ۱۹۴۴، بیش از ۲۰۰ هزار سرباز آلمانی دست به غیرمنتظره ترین حمله از میان جنگل های انبوه بلژیک و ارتفاعات جنگلی آردن در لوگزامبورگ زدند. نیروهای ارتش هیتلر برای حداکثر استفاده از این تحرک شگفتی‌آور، آن را در سرمای شدید در برابر نیروهای خسته آمریکایی انجام دادند. آن حملات شدید به «نبرد بولج» معروف شد.

نیروهای آمریکایی که شمار آنها به مراتب کمتر بود، آن قدر مقاومت کردند تا نیروهای کمکی از راه برسند و جریان نبرد را تغییر دهند.

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، به ۱۹ هزار نیروی آمریکایی جان باخته در یکی از خونین ترین نبردهای تاریخ این کشور ادای احترام کرد و گفت: «تلاش های آنها نه تنها دفاع از آمریکا بلکه اطمینان از آزادی دوباره مردمان اروپا بود.»

آلمان ها در این نبرد که تا اواخر ژانویه به درازا کشید بیش از ۱۰ هزار تلفات دادند. فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان، از نیروهای آمریکایی قدردانی کرد. او گفت: «در این روز، ما آلمان ها می خواهیم از ایالات متحده آمریکا تشکر کنیم. نیروهای مسلح آمریکا به همراه متحدانشان، اروپا و همچنین آلمان را آزاد کردند. ما از شما تشکر می کنیم. آنها که جان باختند قربانی نفرت، توهم و خشم ویرانگر برآمده از کشور من شدند.»

هیتلر امیدوار بود آن پیشروی باعث شود نیروهای آمریکایی و بریتانیایی صلح را بپذیرند تا آلمان فرصت کند بر نیروهای به سرعت در حال پیشروی شوروی در شرق متمرکز شود.

نیروهای آمریکایی با مهمات و غذایی محدود روزها در محاصره آلمان ها بودند.

پس از پایان «نبرد بولج»، در ۲۸ ژانویه ۱۹۴۵، آلمان اشغال و نازی ها تسلیم شدند و جنگ در اروپا پایان گرفت.

آلمان اکنون متحد آمریکا و شریک زمان جنگ در اتحاد ناتو است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG