لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

پنج ایالت کلیدی که در انتخابات پنج‌ماه دیگر آمریکا تکلیف اکثریت در سنا را روشن می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اگرچه تنها حدود پنج ماه تا انتخابات ۲۰۲۰ باقی مانده و کاهش محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا در سراسر ایالات متحده آغاز شده است، اما هنوز برای پیش‌بینی این که چه حزبی کنترل سنای آمریکا را در دست خواهد گرفت زود است.

مجلس سنا در حال حاضر در کنترل جمهوریخواهان است. یک سوم از سناتورها باید از کرسی‌های خود در انتخابات ۲۰۲۰ دفاع کنند. در سنا دموکرات‌ها ۴۵ کرسی و مستقل‌ها ۲ کرسی را در اختیار دارند. دموکرات‌ها برای کسب اکثریت نیاز دارند سه تا چهار کرسی جمهوریخواهان را کسب کرده و کرسی های خود را در رقابت ها از دست ندهند. اگر پرزیدنت دونالد ترامپ دوباره انتخاب شود، یک سنای با اکثریت دموکرات می‌تواند برنامه‌های کاری او را به شدت تحت‌الشعاع قرار دهد.

عنصر ناشناخته در انتخابات امسال همه‌گیری ویروس کرونا است. تحلیلگران نمی‌توانند پیش‌بینی کنند آیا بازگشت دوباره این ویروس در فصل پاییز، آن طور که متخصصان سلامت عمومی عنوان کرده‌اند، رای‌دهندگان را از شرکت در انتخابات دور خواهد کرد. داده‌ها نشان می‌دهد که این بیماری همه‌گیر بر ثبت نام رای‌دهندگان برای شرکت در انتخابات تاثیر گذاشته و آن روند را کند کرده است.

این‌ها ایالت‌هایی هستند که رقابت‌های انتخاباتی در آنها سرنوشت سنا را رقم خواهد زد:

آلاباما

جف سشنز، وزیر دادگستری پیشین دولت ترامپ، در رقابتی درون حزبی با تامی توبرویل، مربی سابق فوتبال آمریکایی، است. رئیس جمهوری آمریکا که از عملکرد سشنز در تحقیقات رابرت مولر درباره نفوذ روسیه در انتخابات آمریکا رضایت نداشت از این مربی سابق فوتبال حمایت کرده است. نظرسنجی ها نشان‌می‌دهند که توبرویل با فاصله ای دو رقمی از سشنز پیش افتاده است. به نظر می رسد برنده این رقابت بتواند کرسی آلاباما را از سناتور دموکرات داگ جونز پس بگیرد.

آریزونا

در آریزونا رقابت میان سناتور جمهوریخواه مارتا مک سلی و نامزد حزب دموکرات مارک کلی است. نظرسنجی ها مارک کلی فضانورد پیشین را پیشتاز نشان می دهد. پرزیدنت ترامپ در سال ۲۰۱۶ با حدود ۴ درصد اختلاف در این ایالت پیروز شده بود، اما اینک شرایط در این ایالت به سود پرزیدنت ترامپ نیست.

کلرادو

سناتور جمهوریخواه کوری گاردنر در ایالت کلورادو وضعیت خوبی در نظرسنجی ها ندارد و با فاصله دو رقمی از رقیب دموکرات اش جان هیکنلوپر عقب است. گاردنر هفته گذشته از هم حزبی های خود در سنا خواست دومین بسته کمک اقتصادی را برای رسیدگی به مشکلات مردم ناشی از ویروس کرونا در دستور کار قرار دهند.

مین

سناتور جمهوریخواه سوزان کالینز با چهار دوره سابقه حضور در سنا پس از رای به برت کاوانا به عنوان قاضی دیوان عالی ایالات متحده و عدم حمایت از دعوت از شهود بیشتر در پرونده استیضاح دونالد ترامپ مورد انتقاد رای دهندگان مستقل در ایالت خود قرار گرفته است. سارا گیدئون، رقیب دموکرات، در دو نظرسنجی چهار درصد از سناتور کالینز در پیش است.

کارولینای شمالی

سناتور جمهوریخواه تام تیلیس که کرسی خود را شش سال پیش در یک انتخابات نزدیک به دست آورد، احتمالا امسال برای دفاع از این کرسی در یک رقابت نزدیک دیگر قرار خواهد داشت. کل کانینگهم، کهنه سرباز جنگ عراق و افغانستان، در رقابتی شانه به شانه با تیلیس است.

سناتور تیلیس در جریان تدابیر محدودکننده ناشی از ویروس کرونا از موضع فرماندار دموکرات آن ایالت حمایت کرده است. این موضع‌گیری ممکن است بر حمایت فعالان محافظه‌کار مخالف این محدودیت‌ها از او اثر بگذارد.

تیلیس هم مانند دیگر رقبای انتخاباتی در ایالات متحده چاره ای جز استفاده از فضای آنلاین برای فعالیت انتخاباتی ندارد. این امر بر ابهام در سرنوشت این رقابت ها افزوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG