لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۶

بصره برای ميزبانی رقابتهای فوتبال جام خليج فارس مجتمع ورزشی جديد می سازد


بصره برای ميزبانی رقابتهای فوتبال جام خليج فارس مجتمع ورزشی جديد می سازد
بصره برای ميزبانی رقابتهای فوتبال جام خليج فارس مجتمع ورزشی جديد می سازد

قرار است شهر بصره در عِراق در سال ۲۰۱۳ ميزبان بيست و يکمين رقابتهای فوتبال جام خليج فارس باشد.

به همين منظور يک شرکت ساختمانی عراقی با همکاری دو شرکت آمريکايی مسوليت ساختن مجتمع ورزشی جديدی را بر عهده گرفته است.

چندی پيش طرح احداث بزرگترين مجمتع ورزشی در شهر بصره عراق به مناقصه گذاشته شده بود. حدود ۳۶ شرکت ساختمانی بر سر کسب اين مناقصه با يکديگر رقابت کردند. سر انجام عبدالله اَل جبوری يکی از بزرگترين پيمانکاران ساختمانی در عراق برنده اين مناقصه شد.

اکنون شرکت ال جبوری با همکاری دو شرکت آمريکايی «۳۶۰ معمار» و «نيوپورت گلوبال» سرگرم احداث مجتمع ورزشی شهر بصره است. قرار است مسابقات جام فوتبال خليج فارس در سال ۲۰۱۳ در اين مجتمع برگزار بشود. هزينه ۴۵۰ ميليون دلاری احداث اين مجتمع را دولت عراق پرداخت می کند.

اَسوان شَبيب، سخنگوی اجرايی طرح مجتمع ورزشی بصره، می گويد: «مجتمع ورزشی بصره در زمينی به مساحت تقريبی ۲و نيم کيلومتر مربع احداث خواهد شد. بايد اين طرح در ۳۲ ماه تکميل بشود. در حال حاضر شرکت ال جبوری بيش از ۵۰ درصد از مرحله نخست طرح را تکميل کرده است.»

عراق اخيرا و پس از سالها مخاصمه صدام حسين با ديگر کشورهای حاشيه خليج فارس به جمع کشورهای شرکت کننده در جام فوتبال خليج فارس بازگشته است. گفتنی است تيم فوتبال عراق در بازی های سال گذشته در مقابل يمن خوش درخشيد.

اين مجتمع ورزشی از دو استاديوم تشکيل خواهد شد. استاديوم اصلی دارای ۶۵ هزار صندلی خواهد بود و حوضچه بزرگی آنرا احاطه خواهد کرد. تماشاگران ميتوانند با عبور از روی پل های ارتباطی اين مجتمع به نقاط مختلف اين استاديوم رفت و آمد کنند.

اين طرح همچنين احداث يک استاديوم کوچکتر ۱۱ هزار نفری سالن های ورزشي، استخر بزرگ شنا و تسهيلات مربوط به آنها را در بر می گيرد.

اَسوان شَبيب می افزايد: «اين دو استاديوم بوسيله يک تونل صد متری به هم وصل خواهد شد. به علاوه ساختن پارکينگی برای ده هزار خودرو را در نظر گرفته ايم. همچنين ۸ خوابگاه هم برای شرکت کنندگان جام ۲۰۱۳ احداث خواهد شد.»

قرار است فاز نخست اين طرح در آوريل سال ۲۰۱۲ به پايان برسد. اين در حالی است که کار احداث اين مجتمع ورزشی بزرگ بايد تا ماه دسمامبر ۲۰۱۲ به مرحله پايانی برسد.

XS
SM
MD
LG