لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

ائتلاف مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد استاندار بصره را به نخست وزیری عراق برساند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو مقام عراقی می گویند ائتلاف مورد حمایت ایران در مجلس عراق روز چهارشنبه استاندار منطقه نفت خیز بصره در جنوب آن کشور را به عنوان نامزد نخست وزیری عراق پیشنهاد کرد، اما این انتخاب بلافاصله از سوی تظاهرکنندگان عراقی که خواهان فردی مستقل برای اداره دولت هستند رد شد.

«ائتلاف فتح»، شامل رهبران حشد الشعبی، اسعد العیدانی را برای نخست وزیری عراق معرفی کرده بود.

ظاهرا برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، نامه ای غیر رسمی از مجلس دریافت کرده که در آن ذکر شده ائتلاف مورد حمایت ایران به عنوان بزرگترین جناح در مجلس از حق معرفی نخست وزیر بعدی عراق برخوردار است.

در ساعات اولیه چهارشنبه قصی السهیل، وزیر آموزش عالی دولت مستعفی عادل عبدالمهدی، که با مخالفت تظاهرکنندگان روبرو شده بود از نامزدی خود برای نخست وزیری انصراف داد.

اعتراضات سراسری و انصراف آیت الله سیستانی از حمایت از دولت عادل عبدالمهدی منجر به استعفای او از نخست وزیری شد.

اختلاف ها میان دو ائتلاف عمده در مجلس عراق باعث شده است که ضرب الاجل معرفی نخست وزیر دو بار پشت سر گذاشته شود.

در حال حاضر دو فراکسیون اصلی در مجلس عراق «سائرون» به رهبری مقتدی صدر و «ائتلاف الفتح» به رهبری هادی عامری هستند، اما شمار اعضای آن ها روشن نیست؛ زیرا تعدادی از قانونگذاران بعضی ائتلاف ها را ترک کرده و به جناح دیگر پیوسته اند.

دیوان عالی عراق موسوم به «المحکمه الاتحادیه العلیا» روز شنبه در بیانیه ای از معرفی بزرگترین بلوک در مجلس عراق خودداری کرد، اما گفت ائتلاف دو یا چند فهرست برای تبدیل به بزرگترین بلوک در مجلس را می پذیرد.

در رویدادی دیگر، تظاهرکنندگان در شهر دیوانیه عراق در پی کشته شدن یک کنشگر در یک بمبگذاری به بعضی دفاتر احزاب مورد حمایت ایران در آن شهر حمله کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG