لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۰

دهها هزار نفر در منطقه باسک اسپانيا تظاهرات کردند


دهها هزار نفر در منطقه باسک اسپانيا تظاهرات کردند
دهها هزار نفر در منطقه باسک اسپانيا تظاهرات کردند

دهها هزار نفر در منطقه باسک اسپانيا روز شنبه در اعتراض به اقدام دولت داير بر انتقال زندانيان متهم به انجام حملات مسلحانه به بازداشتگاههايی در خارج از منطقه باسک دست به تظاهرات زدند.

تظاهرات روز شنبه در منطقه باسک در حالی برگزار شده است که فرضيات زيادی در زمينه احتمال مطرح شدن پيشنهاد برقراری يک آتش بس دائم از سوی جدايی طلبان باسک وجود دارد.

گفته می شود در اين تظاهرات که در شهر بيلبائو برگزار شد، دست کم ۴۰ هزار نفر بطور آرام و مسالمت آميز پرچم و پلاکاردهايی را با خود حمل می کردند که بر آنها شعارهايی در دفاع و حمايت از زندانيان منطقه باسک به چشم می خورد.

پيو اوريسار دبير کل حزب ناسيوناليست باسک موسوم به جمعيت همبستگی باسک با سخنرانی در اين تظاهرات ضمن درخواست آزادی زندانيانی که از وضعيت جسمانی خوبی برخوردار نيستند، از دولت اسپانيا انتقاد کرد که با انتقال زندانيان به مناطق دوردست، خانواده های آنها عملاً قادر به ملاقات با فرزندانشان نخواهند بود. وی در اين سخنرانی خطاب به دولت اسپانيا گفت: «اين تظاهرات فراخوان روشنی است برای شرکت همه بخشهای جامعه در ايجاد فصلی جديد در تاريخ باسک.»

جدايی طلبان باسک ظرف سالهای اخير به دليل از دست دادن بخش زيادی از حمايتهای مردمی و افزايش موج شديد بازداشتهای دولتی توان و نفوذ خود را تا حد زيادی از دست داده اند.

شاخه نظامی جدايی طلبان باسک در ماه سپتامبر گذشته برای يازدهمين بار طی چهل سال اخير از نيروهای خود خواست برای استقلال باسک، دست از چهل سال مبارزات مسلحانه خود بردارند. در اين درخواست هيچگونه اشاره ای به دائمی بودن اين امر يا آمادگی اين گروه به انهدام جنگ افزارهای خويش، نشده است.

در همين حال سخنگوی باسک با طرح اين نکته که پايان اختلافات و آزادی زندانيان يک شبه ميسر نخواهد شد، در واقع بطور ضمنی احتمال برقراری آتش بس را منتفی دانسته است.

از سوی ديگر، دولت اسپانيا می گويد، منطقه باسک زمانی آرام خواهد گرفت که جدايی طلبان با نشان دادن حسن نيت رسماً خشونت را نفی کنند.

XS
SM
MD
LG