لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۴

بودجه ای جدید برای نیروی مقاومت بسیج در ایران


نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرحی را با عنوان "کمک به اجرای ماموریت های فرهنگی بسیج" تصویب کرده اند که در صورت تصویب نهایی ، نیم درصد از افزایش درآمد فروش نفت و گاز ایران در اختیار نیروی بسیج قرار می گیرد.

فروش نفت و گاز اصلی ترین منبع درآمد ایران است که در چند سال اخیر افزایش یافته و سال گذشته به حدود 250 میلیارد دلار رسید .

در جلسه امروز مجلس، از ۱۹۷ نماینده حاضر ، تنها ۹ نماینده رای مخالف دادند و بنظر می رسد این طرح در آینده ای نزدیک بتصویب نهایی برسد.

بسیج که نهادی شبه نظامی و زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی اداره می شود، بودجه ای سالانه دارد که در سال گذشته ۵۷۰ میلیارد تومان بود و پیش بینی می شود با این سهم نیم درصدی، حدود چهارصد میلیارد تومان به بودجه بسیج اضافه شود.

نیما راشدان، تحلیلگر مسایل سیاسی از پراگ در کشور جمهوری چک، می گوید این مصوبه اولیه مجلس پیام جدیدی ندارد. به گفته او، تا کنون سپاه پاسداران مالکیت بسیاری از منابع مالی در جمهوری اسلامی را داشته و این نیم درصد چیز جدیدی نیست.

راشدان می گوید سپاه و بسیج منابع درآمد ایران را در اختیار دارند
راشدان می گوید سپاه و بسیج منابع درآمد ایران را در اختیار دارند

او می گوید:« به میادین نفت و گاز ایران نگاه کنید که پیمانکار آنها قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران است و وقتی چنین منابعی در اختیار این نهاد است، دیگر بودجه جدید مصوب در مجلس محلی ندارد.»

آقای راشدان می افزاید:«چون بسیج در تمام شهرها و حوزه ها حضور دارد ، این امکان دارد که به نمایندگان برای تصویب این مصوبه فشار آورده باشد. به هر حال این بودجه جدید که چندین میلیارد تومان است، می تواند بخشی از بودجه بدون نظارت بسیج باشد.»

طرح نمایندگان مجلس منافع دیگری هم برای بسیج دارد:

- دولت موظف است ده درصد از اعتبارات مربوط به جوانان ایران را در اختیار بسیج قرار دهد
- دولت موظف است ده درصد از اعتبارات سازمان های امدادی مانند هلال احمر را در اختیار بسیج قرار دهد

نیروی مقاومت بسیج از جمله نهادهای زیر نظر سپاه پاسداران است که تاکنون ماموریت های متفاوتی داشته است. در سالهای جنگ عراق با ایران، از نیروهای بسیج برای دفاع از کشور استفاده شد اما در سالهای اخیر، نیروهای بسیج بیشتر بر روی مسایل داخلی متمرکز شده اند. بطور مشخص، در اعتراضات بعد از انتخابات جنجالی سال ۸۸ ، نیروهای بسیج در سرکوب معترضان نقش داشتند.

با اینکه مقام های جمهوری اسلامی مدعی هستند که نقش بسیج در حوزه های غیر نظامی و فرهنگی است اما تصاویری جدید از همایش های بسیج نشان می دهد که این نیروها به تجهیزات برخورد و سرکوب اعتراض های داخل شهری مجهز شده اند.

XS
SM
MD
LG