لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

رئیس جمهوری سودان نیجریه را ترک کرد


در پی درخواست گروههای حقوق بشر از دولت نیجریه دایر بر بازداشت عمر البشیر رئیس جمهوری سودان، وی خاک آن کشور را ترک کرد و به خارطوم بازگشت. عمر البشیر به جرم ارتکاب جرایم جنایی از سوی دیوان بین المللی کیفری تحت پیگرد است.

بشیر برای شرکت در کنفرانس اتحادیه آفریقا برای بررسی گسترش بیماری ایدز در قاره آفریقا و راه های مقابله با آن به نیجریه رفته بود. مقامات سودان می گویند بازگشت او در روز دوشنبه به درخواست فعالان حقوق بشر ارتباط نداشته است.
روز دوشنبه فعالان حقوق بشر در کوشش برای وادار ساختن مقامات امنیتی به دستگیری رهبر سودان، شکوائیه ای به دادگاه عالی فدرال نیجریه تسلیم کردند. بشیر به اتهامات نسل کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در منطقه دارفور سودان، تحت تعقیب دادگاه جنایی بین المللی قرار دارد.

دادگاه روز سه شنبه گفت از نیجریه درخواست کرده است بشیر را دستگیر کند.
دیده بان حقوق بشر، که سفر بشیر را اهانتی به قربانیان او نامیده است، گفت نیجریه به دلیل عضویت در دادگاه بین المللی متعهد است بشیر را دستگیر کند.
یک سخنگوی ریاست جمهوری نیجریه اظهار داشته بود مقامات بشیر را دستگیر نخواهند کرد. اوگفت بشیر به دعوت اتحادیه افریق، که از خودداری بشیر از تسلیم به دادگاه یا قبول اقتدار آن حمایت کرده، آمده است.
دادگاه جنایی بین المللی بشیر را به هماهنگ ساختن جنایاتی از جمله قتل و تجاوز جنسی در دارفور متهم کرده است. در آنجا گروه های شورشی از سال ۲۰۰۳ با دولت بشیر در جنگ بوده اند.
XS
SM
MD
LG