لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۴

بشار اسد خارجیان را در نا آرامی ها مسئول می داند


بشار اسد خارجیان را در نا آرامی ها مسئول می داند
بشار اسد خارجیان را در نا آرامی ها مسئول می داند

چند ساعت پس از نخستین سخنرانی بشار اسد رییس جمهوری سوریه درباره نا آرامی های ضد دولتی، صدها معترض در حالی که شعار می دادند به خیابان های شهر ساحلی لاذقیه ریختند.

شاهدان گزارش می دهند صدای تیراندازی هایی را شینده اند. اسوشیتد پرس به نقل از ساکنان شهر می گوید سربازان تیراندازی کرده اند، اما روشن نیست که تیراندازی ها هوایی بوده یا سربازان مستقیما تظاهر کنندگان را هدف گرفته اند.

بشار اسد خارجیان و رسانه های اجتماعی را مسئول «توطئه چینی» برای سرنگونی رژیمش دانسته است.

وی روز چهارشنبه در سخنانی در جمع قانون گذاران که مستقیما از تلویزیون پخش می شد، گفت دولت او برای پاسخگویی به تقاضای معترضین، از جمله افزایش حقوق ها و تغییر کابینه، اصلاحاتی انجام داده است.

اسد در حالی سخن می گوید که اعتراضات مرگبار اپوزیسیون، حکومت ۱۱ ساله او و اقتدار دیرینه خاندانش را با جدی ترین تهدید روبرو کرده است.

آقای اسد، که برای نخستین بار از زمان آغاز اعتراضات سخن می گفت، استعفای کابینه خود را روز سه شنبه قبول کرد. دولت محمد ناجی العطری کنار رفت و احتملا کابینه جدیدی به زودی اعلام خواهد شد، اما او به عنوان نخست وزیر موقت به کار ادامه خواهد داد.

اسد گفت دولت گاهی قادر نیست پیامش را به مردم برساند.

معترضین خواسته اند قانون اضطراری ۵۰ ساله لغو شود. اما اسد به کوتاهی به آن اشاره کرد و درباره تغییر قانون سخنی نگفت.

اسد در اشاره ای دیگر به اعتراضات ضد دولتی گفت به بهانه اصلاحات در کشور، هرج و مرج به راه افتاده است.

شهر درعا کانون تظاهرات ضد دولتی بوده است. بشار اسد گفت مردم درعا مسئول ایجاد نا آرامی نیستند اما مسئولیت دارند به شکاف ها و تفرقه هایی که به وجود آمده است پایان دهند.

قانون گذاران و بسیاری از افراد دیگر پارلمان را پر کرده بودند. برخی از حاضران سخنان اسد را برای ستودن او قطع می کردند.

نیروهای امنیتی سوریه تظاهرات اخیر را سرکوب کرده اند . سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید از آغاز نا آرامی ها دست کم ۶۱ تن کشته شده اند.

بشار اسد گفت به نیروهای امنیتی دستور داده شد به تظاهرکنندگان صدمه نزنند.

XS
SM
MD
LG