لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

دادستان کل آمریکا در نشست کمیته قضایی مجلس نمایندگان شرکت نمی‌کند


ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، اعلام کرده است که در نشست کمیته قضایی مجلس نمایندگان ایالات متحده درباره گزارش رابرت مولر شرکت نمی‌کند.

به گزارش رویترز، جرالد ندلر رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان گفته است که این جلسه به امید آن‌که ویلیام بار تصمیم خود را عوض کند، برگزار خواهد شد.

بار روز چهارشنبه در جلسه کمیته قضایی سنا حاضر شد و از عملکرد خود درباره ارائه گزارش رابرت مولر دفاع کرد.

ویلیام بار در خلاصه‌ای که از گزارش رابرت مولر منتشر کرد، نوشته بود که براساس گزارش پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

پیش از برگزاری این جلسه گزارش‌هایی درباره «عصبانیت» رابرت مولر از نحوه ارائه نتایج گزارشش از سوی دادستان کل آمریکا منتشر شده بود.

دموکرات‌ها که در مجلس نمایندگان اکثریت را در دست دارند، مجموعه‌ای از اقدام‌ها را در رابطه با گزارش رابرت مولر انجام داده‌اند.

آن‌ها خواستار دریافت متن کامل گزارش مولر بدون قسمت‌های سیاه شده، دریافت اظهارنامه‌های مالیاتی پرزیدنت ترامپ و همچنین احضار برخی شهود برای شهادت دادن درباره اقدام‌های رئیس‌جمهوری آمریکا پیرامون تحقیقات مولر هستند.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

تقریبا نیمی از گزارش به اقدامات دونالد ترامپ طی دوره تحقیقات و این نکته می‌پردازد که آیا او از موقعیت خودش برای ناکام گذاشتن تحقیقات درباره کمپین اش سوء استفاده کرده است یا نه. در این ارتباط ۱۱ مقطع جداگانه از جمله تلاش‌های ترامپ برای از مسیر خارج کردن تحقیقات بازرس ویژه و پایان دادن به کار جیمز کومی مدیر پیشین اف‌بی‌آی برجسته شده است که پرسش‌های حقوقی را درباره رفتار رئیس جمهور به میان می آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG