لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

دادستان کل آمریکا قصد دارد گزارش مولر را طی هفته‌های آینده منتشر کند


ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، قصد طی هفته‌های آینده نسخه‌ای از گزارش رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را به شکل عمومی منتشر کند.

رویترز به نقل از یک مقام وزارت دادگستری آمریکا نوشت که ویلیام بار قصد دارد «طی هفته‌های آینده» نسخه‌ای از این گزارش را به شکل عمومی منتشر کند.

دادستان کل آمریکا پیشتر نسخه‌ای خلاصه شده از گزارش را به انتخاب خود ارائه کرده بود، اما گفته است که به زمان بیشتری برای مرور گزارش نیاز دارد تا بتواند تشخیص دهد چه میزان از این گزارش قابلیت انتشار عمومی دارد.

دموکرات‌های کنگره آمریکا از بار خواسته‌اند تا دوم آوریل (۱۳ فروردین) گزارش رابرت مولر را به کنگره ارائه کند.

پیشتر پرزیدنت ترامپ اعلام کرده بود خواستار انتشار علنی گزارش رابرت مولر است. این گزارش محرمانه است و دادستان کل آمریکا آن را مرور و روز یکشنبه در نامه چهارصفحه ای به کنگره، خلاصه آن را به اطلاع قانونگذاران رساند.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

خلاصه گزارش ویلیام بار، دادستان کل آمریکا از تحقیقات رابرت مولر نشان می‌دهد که پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

ویلیام بار در نامه خود به کنگره نوشت که درباره مانع تراشی در مسیر عدالت نیز گزارش رابرت مولر به نتیجه نرسید که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده و از سوی دیگر، او را تبرئه هم نکرد.

مولر در تحقیقات دو ساله خود، علیه شش عضو پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ و چندین تبعه روس اعلام جرم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG