لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

ویلیام بار برای ادای توضیح درباره گزارش رابرت مولر به مجلس نمایندگان می‌رود


ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده، برای ادای توضیح درباره گزارش رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، به کنگره خواهد رفت.

به گزارش روزنامه یو.اس.ای تودی، انتظار می‌رود بار امروز سه‌شنبه ۲۰ فروردین به کمیسیون تخصیص بودجه مجلس نمایندگان ایالات متحده رفته و در آن‌جا درباره تصمیم خود برای انتشار خلاصه‌ای از این گزارش توضیح دهد.

دادستان کل آمریکا یک متن خلاصه شده و چهار صفحه‌ای را از این گزارش منتشر کرده بود. او در نامه‌ای به کمیته‌های قضایی مجلس نمایندگان و سنا اعلام کرده بود که متن خلاصه دیگری از گزارش ۳۰۰ صفحه‌ای مولر حداکثر تا نیمه ماه آوریل منتشر خواهد شد.

خلاصه گزارش ویلیام بار، دادستان کل آمریکا، از تحقیقات رابرت مولر نشان می‌دهد که پرزیدنت دونالد ترامپ و کارزار انتخاباتی او ارتباط مشهودی با روسیه نداشته و تبانی نکرده‌اند.

ویلیام بار در نامه خود به کنگره نوشت که درباره مانع تراشی در مسیر عدالت نیز گزارش رابرت مولر به این نتیجه نرسید که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده و از سوی دیگر، او را تبرئه هم نکرد.

با این حال هفته گذشته دو روزنامه نیویورک تایمز و واشنگتن پست نوشته بودند بازرسان تحقیقات مولر به نزدیکان‌شان گفته‌اند که ویلیام بار در انعکاس دقیق یافته‌های تحقیقات قصور کرده است. واشنگتن پست نوشته بود اعضای تیم مولر معتقدند شواهد گردآوری شده درباره مانع‌تراشی در برابر اجرای عدالت «هشدار آمیز و چشمگیر» است.

دموکرات‌ها پیشتر خواستار دریافت متن کامل گزارش رابرت مولر شده بودند.

مولر از ۲۲ ماه پیش درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، احتمال تبانی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در انتخابات، و همچنین احتمال مانع تراشی مجرمانه رئیس جمهوری تحقیق می‌کرد.

مولر در تحقیقات دو ساله خود، علیه شش عضو پیشین کمپین انتخاباتی ترامپ و چندین تبعه روس اعلام جرم کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG