لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

مسعود بارزانی: هیچ رخدادی مانع استقلال کردستان از عراق نمی‌شود


مسعود بارزانی: هیچ رخدادی مانع استقلال کردستان از عراق نمی‌شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:09:04 0:00

مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق، «استقلال کردستان» را روندی در حال جریان دانست که هیچ رخدادی موجب توقف آن نمی‌شود.

مسعود بارزانی در گفت و گوی مفصلی با بخش فارسی صدای آمریکا در اربیل، درباره سرنوشت استقلال اقلیم کردستان از عراق گفت: «پروسه استقلال، چیزی است که هیچ رخدادی مانع آن نخواهد شد، این پروسه‌ای است که در جریان است، اما همیشه گفته‌ام که این مساله با درک متقابل طرفین به نتیجه خواهد رسید، نه با جنگ و خشونت.»

آقای بارزانی سال گذشته در پی تنش در روابط اقلیم کردستان با دولت عراق، بر استقلال اربیل از بغداد تاکید کرده بود. این اختلافات بر سر مبارزه با داعش، درآمد فروش نفت و نحوه تخصیص بودجه دولتی بروز کرده بود.

رئیس اقلیم کردستان عراق با اشاره به دیدار اخیر حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق از اربیل، به صدای آمریکا گفت که این دیدار تاثیر بسیار خوبی بر روابط بغداد – اربیل داشت اما نمی‌توان انتظار داشت که اختلافاتی که از سال ۲۰۰۳ تا کنون ادامه داشته است با یک سفر از میان برود.

به گفته آقای بارزانی، اختلافات دولت عراق با اقلیم کردستان شامل موضوع‌های سیاسی و اقتصادی می‌شود اما توضیح داد که دو طرف تصمیم گرفته‌اند برای آسیب‌شناسی و حل اختلافات، در مورد هر مسئله کمیته‌ای تشکیل شود.

نبرد با داعش

بخش زیادی از گفتگوی رئیس اقلیم کردستان عراق با صدای آمریکا به موضوع نبرد با داعش اختصاص داشت. او در سخنان خود تسلط داعش بر موصل را یک تهدید دائم برای کردستان عنوان کرد، هر چند که ظاهرا به نظر می‌رسد بحران داعش ناشی از ادامه اختلافات شیعه و سنی باشد. آقای بارزانی در این باره گفت: «یادمان نرود که تا زمانی‌که داعش در شهر موصل باشند، اقلیم کردستان در خطر است. پس شکست داعش در موصل، قبل از هر چیز، در راستای منافع اقلیم کردستان است. من اینگونه به مساله نگاه می‌کنم که جنگ موصل، شاید فرصت خوبی‌برای کاستن حساسیت بین نیروهای شیعه و سنی شود، اگر همهٔ طرفین، همسو و هم فکر کار کنیم.»

این مقام با بیان اینکه اقلیم کردستان پیش‌شرطی برای حضور گروه های مختلف با داعش ندارد به صدای آمریکا گفت که البته نیروهای کشورهای ایران و ترکیه در نبرد برای آزادسازی موصل حضور نخواهند داشت.

او با اشاره به نفوذ ایران در عراق و نقش آن در نبرد علیه داعش گفت: «ایران در مقام یک همسایه، می‌تواند کمک کند، این چیز پنهانی‌نیست که ایران در عراق نفوذ دارد، اما در مقام یک همسایه، معتقدم ایران باید نوعی توازن و منطق را با همسایگان خود حفظ کند.»

ایران در نبرد برای آزادسازی شهر تکریت از دست نیروهای داعش نقش پررنگی ایفا کرد اما آقای بارزانی با اشاره به آماده‌سازی نیروهای کرد و عراقی برای نبرد موصل، گفت چنانچه توافق شده است، ایران در این عملیات حضور نخواهد داشت. مسعود بارزانی البته شایعاتی مربوط به حضور فیزیکی ترکیه در این عملیات را نیز تکذیب کرد اما گفت که اگر دو کشور ایران و ترکیه قصد کمک تسلیحاتی یا مشاوره نظامی داشته باشند، استقبال خواهد کرد.

آنگونه که رئیس اقلیم کردستان عراق توضیح داد، او و نخست وزیر عراق، توافق کرده‌اند که نقشه حمله به موصل، توسط هیئت ویژه نظامی متشکل از طرفین، طرح ریزی شود. این هیئت در حال انجام کارهای مربوطه است و طرح نهایی تا کنون تصویب نشده است.

مسعود بارزانی در ادامه گفت و گو، اخبار مربوط به کمبود شدید سلاح نزد نیروهای پیشمرگه که در نبرد با داعش به سر می‌برند را تایید کرد گفت که سلاح و ابزار نظامی مورد نیاز نیروهای پیشمرگ، به دست ما نرسیده است. او البته توضیح داد که نباید تاثیر حملات هوایی کشور‌های غربی، ارسال چند دستگاه موشک انداز میلان آلمانی‌ و تعدادی دوشکای ۲۰ میلیمتری فرانسوی را نادیده گرفت. اما به گفته او، این‌ها کافی‌نیست.

XS
SM
MD
LG