لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

کفنرانس خبری پایان سال باراک اوباما


کفنرانس خبری پایان سال باراک اوباما
کفنرانس خبری پایان سال باراک اوباما

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در کاخ سفید، در کنفرانس خبری پایان سال میلادی شرکت کرد. او چند ساعت پس از تایید پیمان جدید کنترل تسلیحاتی میان روسیه و ایالات متحده در سنای آمریکا، آنچه فصل پیشرفت دو حزبی در آمریکا خواند را ستود.

آقای اوباما به خبرنگاران گفت: پس از انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر سال جاری، بسیاری از مردم پیش بینی می کردند که عرصه سیاسی واشنگتن بیشتر به سمت حزبی گرایی پیش خواهد رفت اما موفقیت های بدست آمده در دوران پس از انتخابات نشان داد که «ما محکوم به درجا ماندن بی انتها» نیستیم.

تایید پیمان جدید تسلیحاتی میان روسیه و آمریکا که در ماه آوریل به امضای روسای جمهوری دو کشور رسید، از اولویت های رییس جمهوری آمریکا در عرصه سیاست خارجی بود. دولت اوباما نقش این پیمان را برای روابط میان دو کشور که در جریان جنگ سرد دارای روابطی متخاصم بودند، محوری می داند.

در مورد زندانیان گوانتانامو، رییس جمهوری آمریکا گفت دلیلی که او خواهان تعطیلی زندان نظامی آمریکا در کوبا است، این است که آمریکاییان را در امنیت نگه دارد. به گفته آقای اوباما، گوانتانامو ابزاری دردست سازمان های جهادگرا نظیر القاعده است تا با آن یارگیری کنند. کاخ سفید اعلام کرده است پیش نویس یک دستور اجرایی، برای رسمی کردن بازداشت نامحدود زندانیان گوانتانامو ، فاصله زیادی تا تایید توسط رییس جمهوری آمریکا دارد.

مسوولان واشنگتن گفته اند ایالات متحده آماده می شود حدود ۵۰ متهم به اقدامات تروریستی را که اکنون در زندان نظامی آمریکا در گوانتانامو هستند، بطور نامحدود در بازداشت نگهدارد. حدود ۱۷۴ بازداشتی در این زندان حضور دارند.

در مورد مسائل داخلی، آقای اوباما گفت در دوسال آینده، «تمرکز فوق العاده ای» بر اقتصاد خواهد داشت. او گفت آمریکا از نقطه بحرانی در عرصه اقتصادی عبور کرده و او برای کاهش نرخ بیکاری و رقابت با دیگر کشورهای جهان اقدام خواهد کرد. آقای اوباما همچنین به خبرنگاران گفت دولت نیاز دارد که همکار خوبی برای بخش خصوصی باشد تا مقرراتی که مانعی در مسیر نوآوری ها هستند، بردارد.

رییس جمهوری آمریکا گفت شهروندان آمریکایی او، و هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه را مسوول تاثیرسیاست هایشان بر وضعیت اقتصادی می دانند.آقای اوباما در عین حال از اینکه کنگره آمریکا هنوز بودجه دولت فدرال تصویب نکرده است، ابزار ناخشنودی کرد. سال مالی جدید در اول ماه اکتبر آغاز شد. در حال حاضر، ادامه اعتبار یک مصوبه دولت را تا چهارم ماه مارس برقرار نگه داشته است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین از اینکه کنگره آمریکا لایحه مربوط به مهاجران غیرقانونی، که به « قانون رویا« موسوم است را تصویب نکرد، ابراز ناخرسندی کرد. این لایحه می توانست در صورت تصویب مسیر کسب شهروندی ایالات متحده را برای مهاجران غیرقانونی که در سنین کودکی وارد این کشور شده اند،هموار سازد. آقای اوباما گفت که او می داند افراد جوانی که در سنین کودکی به این کشور آمدند، حاضر هستند برای کشور بجنگند و خواهان تحصیل در کالج هستند، اما قانون آنان را به عنوان آمریکایی به رسمیت نمی شناسد.

رییس جمهوری همچنین لغو مقررات «نگو و نپرس» را اقدامی درست برای امنیت کشور خواند. لغو «نگو و نپرس» به ۱۷ سال پنهان کردن گرایش جنسی همجنسگراها در نیروهای نظامی آمریکا پایان می دهد. نظامیان همجنسگرا در صورت فاش کردن گرایش جنسی خود از قوای نظامی آمریکا اخراج می شدند. آقای اواما مصوبه کنگره مبنی بر لغو این مقررات را روز چهارشنبه امضا کرد.

XS
SM
MD
LG