لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

در «رقابتی» سه‌نفره برای نشستن بر صندلی «ریاست»؛ قالیباف «رئیس» ماند


صندلی ریاست مجلس شورای اسلامی
صندلی ریاست مجلس شورای اسلامی

یک روز پس از تشکیل دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی، راه‌یافتگان به مجلس بار دیگر باقر قالیباف را به عنوان «رئیس مجلس» برگزیدند.

مجلس شورای اسلامی که دوازدهمین دوره آن روز گذشته آغاز به‌کار کرد، امروز هیات رئیسه خود را انتخاب می‌کند. برای ریاست مجلس، سه راه‌یافته مجلس با هم به رقابت پرداختند. در ابتدای جلسه صبح امروز دبیر هیأت رئیسه سنی مجلس اعلام کرد که باقر قالیباف، مجتبی ذوالنوری و منوچهر متکی برای کسب کرسی ریاست مجلس دوازدهم به رقابت خواهند پرداخت.

پس از رای‌گیری اعلام شد که از مجموع ۲۸۷ نفر از حاضران قالیباف ۱۹۸ رای، ذوالنوری ۶۰ رای و متکی ۵ رای کسب کردند و تعداد «آرای باطله» هم ۲۴ رای اعلام شد.

در ادامه و در جریان انتخابات هیأت رییسه نیز از میان ۶ داوطلب کرسی نواب رییس، نیکزاد و حاجی بابایی به عنوان نایب رئیس اول و دوم مجلس انتخاب شدند.

نامزدهای نواب رئیسی حسینعلی حاجی دلیگانی، عبدالرضا مصری، علی نیکزاد ثمرین، حمید رسایی، موسی غضنفرآبادی و حمیدرضا حاجی بابایی بودند.

دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پی دو انتخاباتی که در چند ماه گذشته با کمترین میزان مشارکت برگزار شد تشکیل شده است. گروه‌های وابسته به جریان «اصولگرا» در حکومت ایران در این انتخابات یک رقابت درون‌گروهی را پشت سرگذاشته‌اند.

منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی در دهه‌های گذشته همواره انتخابات در جمهوری اسلامی را «غیررقابتی، ناسالم و غیرمنصفانه» اعلام کرده‌اند.

شورای نگهبان که طبق قانون اساسی نظارت بر انتخابات را برعهده دارد، پیش از آنکه انتخابی توسط آرای عمومی صورت پذیرد، نامزدهای ثبت‌نام کرده را دست‌چین می‌کند.

XS
SM
MD
LG