لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

ابتکار یک رستوران ایرانی در تورنتو برای بزرگداشت قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی


رستوران «بانو» در شهر تورنتو کانادا پس از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین در ایران و مرگ مسافرین این پرواز، یک یادمان نوشتاری دائمی را با حروف درشت «یادتان جاوید باد» در معرض دید همگان قرار داد.

در این یادمان، ضمن اشاره به سرنگونی پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین توسط جمهوری اسلامی ایران، اسامی تمامی قربانیان این حادثه غم انگیز درج شده است.

امیر‌سالار محی الدین، یکی از صاحبان رستوران «بانو»، در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «این کمترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. ۷۷ نفر از ایرانیان کشته شده، اهل استان انتاریو بودند. بسیاری از آنها از منطقه تورنتو بودند. این ضربه سختی برای جامعه ما بود. قصد داشتیم از این طریق یاد قربانیان را گرامی بداریم و از طرفی مشخص باشد که چه کسانی مسئول این واقعه هستند. این فقط یک سانحه هوایی غم انگیز نبود، این افراد جان خود را از دست دادند؛ چون جمهوری اسلامی ایران هواپیما را سرنگون کرد. آنها باید مسئولیت این امر را بپذیرند. ما همچنین به دولت کانادا فشار خواهیم آورد تا یک بنای یادبود یا نشان ملی دائمی برای قربانیان در شهر اتاوا بسازد.

در جریان سرنگونی این هواپیما ۱۷۶ نفر کشته شدند که ۱۳۸ نفر آنها مسافر کانادا بودند. از این عده ۵۷ نفر کانادایی ایرانی تبار بودند و ۲۹ نفر نیز ایرانیانی بودند که کارت اقامت این کشور را داشتند.

این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری جهان داشت و با واکنش های بسیاری در کانادا به ویژه در میان ایرانیان مقیم این کشور همراه بود.

در روزهای اخیر مراسم و برنامه های مختلفی در بزرگداشت یاد و خاطره قربانیان در شهرهای مختلف کانادا با حضور شخصیت ها و مقامات سیاسی از جمله جاستین ترودو نخست وزیر این کشور برگزار شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG