لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

آمریکا دو بانک بریتانیایی را جریمه کرد


بانک بریتانیایی اچ اس بی سی، روز سه شنبه اعلام کرد ۱ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار جریمه، به دولت آمریکا به دلیل نقض قوانین پول شویی این کشور می پردازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بانک اعلام کرد با وزارت دادگستری آمریکا بر سر مقدار جریمه به توافق رسیده است.


در ماه ژوییه، یک کمیته فرعی در سنای آمریکا گزارشی را منتشر کرد که در آن بانک اچ اس بی سی متهم شده بود، به مشتریان خود اجازه داده است منابع مالی مشکوکی را از کشورهایی نظیر مکزیک، ایران، سوریه، و عربستان سعودی منتقل کنند.

استوارت گیلور، مدیر اجرایی بانک اچ اس بی سی با صدور بیانیه ای اعلام کرد «ما مسوولیت اشتباهات گذشته خود را می پذیریم.»

روز دوشنبه همچنین، استاندارد چارتد، یک بانک دیگر بریتانیایی، با پرداخت ۳۲۷ میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا برای نقض قوانین تحریم های این کشور موافقت کرد. استاندارد چارتد متهم شده است تحریم ها علیه چند کشور از جمله ایران را نقض کرده است.

در همین حال، روزنامه وال استریت ژورنال، روز سه شنبه گزارش داد که واشنگتن، به مسکو درباره فعالیت های یک بانک تحریم شده ایرانی در روسیه هشدار داده است.

به نوشته این روزنامه، یک مقام خزانه داری آمریکا گفته است که فعالیت این بانک ایرانی می تواند بر همکاری بانک های روسی با آمریکا تاثیر بگذارد.


وال استریت ژورنال می گوید نام این بانک ایرانی در روسیه «بانک میر بیزنس» است که در زیر مجموعه «بانک ملی» ایران قرار دارد. آمریکا بانک ملی را متهم به کمک به برنامه اتمی ایران کرده است.
XS
SM
MD
LG