لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۵

ابوالحسن بنی‌صدر، نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران، در فرانسه درگذشت


ابوالحسن بنی‌صدر
ابوالحسن بنی‌صدر

ابوالحسن بنی‌صدر، نخستین رئیس‌جمهوری پس از روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران، روز شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ در فرانسه درگذشت.

خانواده آقای بنی‌صدر با انتشار بیانیه‌ای از درگذشت او در بیمارستان سالپتریه پاریس خبر داده است.

بنا بر این بیانیه که در تارنمای رسمی آقای بنی‌صدر منتشر شد آمده است، که او پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

او که به دنبال حوادث خرداد ۱۳۶۰ از ایران خارج شده بود، سال‌ها در فرانسه زندگی می‌کرد.

ابوالحسن بنی صدر (آرشیو)
ابوالحسن بنی صدر (آرشیو)

ابوالحسن بنی‌صدر ۲ فروردین ۱۳۱۲ در باغچه، از توابع همدان به دنیا آمد. پدر او آیت‌الله سید نصرالله بنی‌صدر و مادر او اشرفی فاتح بودند.

در بیانیه خانواده آقای بنی‌صدر تاکید شده است که ابوالحسن بنی‌صدر «با دفاع از آزادی‌ها در مقابل استبداد و ستمگری جدید بنام دین ایستاد.»

اولین رئیس جمهوری ایران دو سال پیش در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت آیت الله خمینی پس از قبضه قدرت، به اصول انقلاب خیانت کرد. آقای بنی‌صدر گفت این موضوع برای برخی از کسانی که با خمینی از فرانسه به تهران بازگشتند «بسیار تلخ» بود.

ابوالحسن بنی صدر در این مصاحبه گفت ۴۰ سال پیش از آن، در پاریس متقاعد شده بود که انقلاب اسلامی با وجود یک رهبری مذهبی می‌تواند راه را برای دموکراسی و حقوق بشر هموار کند.

ابوالحسن بنی صدر (عکس آرشیوی از سال ۱۳۸۸)
ابوالحسن بنی صدر (عکس آرشیوی از سال ۱۳۸۸)

آقای بنی‌صدر پیش از انقلاب از جمله چهره های سیاسی خارج از ایران بود که علیه حکومت محمد رضا شاه پهلوی فعالیت می‌کرد.

او بعد از انقلاب ۵۷ به ایران بازگشت و به عنوان یکی چهره‌های مورد اعتماد رهبر انقلاب ایران، خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۵۸ کرد. انتخابات روز پنجم بهمن ۱۳۵۸ با شرکت ۱۲۸ نامزد برگزار شد و ابوالحسن بنی صدر با به دست آوردن ۷۶ درصد آرا به ریاست جمهوری انتخاب شد.

ابوالحسن بنی صدر در کنار محمد حسین بهشتی (آرشیو)
ابوالحسن بنی صدر در کنار محمد حسین بهشتی (آرشیو)

اما دوران ریاست جمهوری او کوتاه بود و پس از بالا گرفتن اختلاف ها با سایر مقام های ارشد جمهوری اسلامی، آقای بنی صدر در خرداد سال ۱۳۶۰ با رای «عدم کفایت سیاسی» مجلس ایران از مسئولیت کنار گذاشته شد. وی پس از آن مخفیانه از ایران خارج شد و به فرانسه رفت.

آقای بنی صدر تا زمان مرگ در فرانسه ماند و به فعالیت‌های سیاسی خود علیه حکومت جمهوری اسلامی ادامه داد.

XS
SM
MD
LG